Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wysokość kaucji głównym powodem oddawania butelek m.in. w Skandynawii

Wysokość kaucji głównym powodem oddawania butelek m.in. w Skandynawii
Prace nad projektem mającym wdrożyć w Polsce system kaucyjny trwają już od ponad roku i był on kilkukrotnie zmieniany... (Fot. Getty Images)
Wysokość kaucji to główny powód zwrotu pustych butelek i puszek na Słowacji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Niemiec i Holandii - wynika z przeprowadzonego badania przez TOMRA Collection. Sondaż wykazał, że 93 proc. osób zwraca przynajmniej 90 proc. zużytych opakowań objętych systemem kaucyjnym.
Reklama
Reklama

"Aż 93 proc. badanych zwraca co najmniej 90 proc. zużytych, objętych systemem opakowań. Kwotę zwróconej kaucji najczęściej wykorzystują oni na zakupy w tym samym sklepie, w którym ją otrzymali (87 proc.)" - poinformowano.

Tak duży procent zaangażowanych konsumentów to efekt zaprojektowanych i wdrożonych systemów kaucyjnych, w tym także kampanii edukacyjnych. "Widzimy pełną świadomość wśród konsumentów co do efektów, jakie niosą za sobą ich codzienne nawyki. Nadają oni w ten sposób wartość surowcom, które mogą być wielokrotnie przetwarzane" - wskazał Konrad Robak z TOMRA Collection Polska.

Badanie wykazało, że wśród czterech głównych czynników, z powodu których konsumenci angażują się w system kaucyjny, najważniejszym jest motywacja finansowa, czyli wysokość kaucji. Taką odpowiedź wskazało 76 proc. badanych. Na drugim miejscu respondenci wskazali troskę o środowisko (59 proc.); chęć dbania o porządek w domu (44 proc.); czystość i zmniejszenie ilości śmieci w miejscach publicznych (42 proc.).

Norwegowie wiedzą, jak dbać o środowisko. (Fot. Getty Images)

W badaniu zwrócono uwagę na cztery obszary: wybór miejsca do oddania opakowań, wykorzystanie zwracanej kaucji, częstotliwość oraz liczbę oddawanych opakowań. "Konsumenci wybierają dany punkt do zwrotu opakowań w oparciu o swoje bieżące potrzeby. Dla właścicieli sklepów ważną informacją jest to, że konsument chce przeznaczyć zwróconą kwotę kaucji na zakupy w tym samym sklepie, w którym ją otrzymał. Zdeklarowało to aż 87 proc. badanych" - dodał Konrad Robak.

Badanie wykazało, że średnio 29 proc. konsumentów ma dwa lub więcej ulubionych sklepów, w których zwraca zużyte opakowania po napojach. Ważna jest również bliskość sklepu od domu, na co wskazało 26 proc. respondentów. 20 proc. badanych wybiera też sklepy, w których zainstalowane są recyklomaty.

Prace nad projektem mającym wdrożyć w Polsce system kaucyjny trwają już od ponad roku i był on kilkukrotnie zmieniany.

Czytaj więcej:

Holandia: Po wprowadzeniu kaucji za plastikowe butelki, ponad 80 proc. z nich jest zwracanych

Spór o powrót kaucji za butelki w polskich sklepach

Irlandia: Ogłoszono szczegóły dotyczące systemu kaucji za butelki i puszki

Od października wchodzi zakaz jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców w Anglii

W Anglii wkrótce zostanie wprowadzony system kaucji za plastikowe butelki

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama