Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wykryto poważne nieprawidłowości w imigracyjnej bazie danych brytyjskiego MSW

Wykryto poważne nieprawidłowości w imigracyjnej bazie danych brytyjskiego MSW
Skala nieprawidłowości w imigracyjnej bazie danych Home Office budzi przerażenie. (Fot. Getty Images)
Poważne błędy w ogromnej bazie danych Home Office dotyczących imigrantów spowodowały, że ponad 76 000 osób figurowało w niej z błędnymi nazwiskami, zdjęciami lub informacjami o statusie imigracyjnym - poinformował 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Za sprawą wycieku wewnętrznych dokumentów ujawniona została skala nieprawidłowości w bazie danych ministerstwa spraw wewnętrznych, które ostatnio było krytykowane za opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków imigracyjnych, długie kolejki na granicach i wydawanie nieprawidłowych dokumentów tożsamości.

MSW wciąż milczy na temat problemów z bazą danych, określając je ogólnikowo mianem "kwestii informatycznych". Ministrowie zaprzeczyli, że istnieje "systemowy" problem z Atlasem - narzędziem używanym przez służby graniczne i urzędników imigracyjnych, które działa na podstawie wadliwej bazy danych.

Tymczasem dokumenty, do których dotarł dziennik "The Guardian", rzuciły nieco światła na podejmowane przez resort próby rozwiązania powszechnego problemu, który sprawia, że dane osobowe ludzi są mieszane często z danymi zupełnie innych osób.

Problem, który wiąże się z "łączeniem tożsamości", gdzie dane osobowe i biometryczne dwóch lub więcej osób są nieprawidłowo powiązane, powoduje, że ludzie nie są w stanie udowodnić swojego prawa do podjęcia pracy, wynajmu mieszkania lub dostępu do bezpłatnego leczenia w ramach NHS.

Źródła rządowe potwierdziły, że trwa dochodzenie prowadzone przez biuro komisarza ds. informacji, które bada, czy awaria spowodowała poważne naruszenie danych.

W styczniu Home Office doprowadziło do pogłębienia problemu, gdy po roku przygotowań dokonało zmian w sposobie, w jaki baza danych łączyła rejestry poszczególnych osób w celu poprawy ich rzetelności w odniesieniu do kilku milionów osób.

Informacje zawarte w dokumentach, które wyciekły, sugerują, że dane co najmniej 76 000 osób zostały naruszone.

Kwestia połączonych tożsamości oznacza, że urzędnicy Border Force sprawdzający dane przy użyciu numeru paszportu jednej osoby mogą zobaczyć na ekranie nazwisko, zdjęcie lub status imigracyjny kogoś zupełnie innego. (Fot. Getty Images)

Baza danych, stanowiąca sedno problemu, znana jest jako Person Centric Data Platform (PCDP) i przechowuje informacje na temat wszystkich interakcji imigrantów z brytyjskimi systemami imigracyjnymi, w tym aplikacje wizowe, dokumenty tożsamości i informacje biometryczne. 

Platforma przechowuje dane 177 milionów osób i jest jednym z elementów wdrażanego przez Home Office projektu pełnej cyfryzacji systemu wizowego i imigracyjnego, który od 2014 roku pochłonął ponad 400 milionów funtów.

Rejestry PCDP są wykorzystywane w Atlasie, czyli systemie informatycznym Home Office używanym przez urzędników zajmujących się sprawami imigracyjnymi i urzędników Border Force do przeglądania informacji na temat imigrantów, a także w innych systemach internetowych umożliwiających ludziom potwierdzenie ich statusu imigracyjnego i przysługujących im praw.

Kwestia połączonych tożsamości oznacza, że urzędnicy Border Force sprawdzający dane przy użyciu numeru paszportu jednej osoby mogą zobaczyć na ekranie nazwisko, zdjęcie lub status imigracyjny kogoś zupełnie innego. 

Tymczasem osobom logującym się do portalu Home Office w celu udowodnienia swojego prawa do pracy lub wynajmu dla pracodawców i wynajmujących mogą wyświetlać się nazwiska i zdjęcia innych osób, co powoduje, że ich szanse na zatrudnienie i znalezienie mieszkania są poważnie zagrożone.

Urzędnicy rozpatrujący wnioski imigracyjne nie są w stanie analizować spraw, w których występuje problem z połączonymi tożsamościami.

Wewnętrzne dokumenty ujawniają, że Home Office stworzyło zautomatyzowane narzędzie zaprojektowane do oznaczania potencjalnie połączonych tożsamości. Do tej pory wykryło ono ponad 38 000 takich przypadków, z których każdy dotyczył co najmniej dwóch osób.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oświadczył, że według szacunków, problemy te dotknęły 0,02% osób znajdujących się w bazie danych. "Podjęto kroki w celu minimalizacji wszelkich zagrożeń dla ludzi i rozwiązania problemów tak szybko, jak to możliwe" - zaznaczył.

Czytaj więcej:

Home Office zmienia zasadę dotyczącą praw obywateli UE, którzy przebywali w UK przed Brexitem

UK: Nowe przepisy dotyczące wiz pracowniczych dla obcokrajowców wchodzą w życie 11 marca

"Home Office nie działa jak powinno". Ostra krytyka ze strony byłego inspektora ds. granic

    Komentarze
    • Celestyn76
      18 marca, 15:59

      Nawet Monty Python by tego nie wymyslil wszystko to prowizorka począwszy od afery post Office a skończywszy na home office a pontony płyną

    • Mieciu MURAZ
      18 marca, 16:23

      Szukam januszy którzy chcą we wakacjie dorobić u mnie w pl na działce przy wykopkach

    • Przemo
      19 marca, 00:02

      Jacy ministrowie takie porządki w ministerstwach...

    • Sowa
      19 marca, 08:20

      Zaraz zrobią awarie systemu i skasują wszystko, statusy tez.

    • Ozi
      19 marca, 09:08

      Tak się się dzieje jak ktoś retuszuje swoje zdjęcie żeby wyglądać ładniej. System nie może dopasować twarzy do osoby .

    • Rafal
      19 marca, 09:12

      Sam czekałem na status 4 miesiące koledzy mieli po tygodniu ta instytucja to cyrk,dopiero kontakt z Pania Patel tzn jej biurem poselskim gdzie wysłałem formy jakie wypełnia się do sądu, oraz zadanie zwrotu podatków od czasu przyjazdu chyba zadziałało 48 godz później email dotarł burdel ,komedia błazny wydaje się że łaskę robią komuś oddać kasę i na razie

    • Haha
      19 marca, 09:58

      Kraj rodowitych bezmozgowcow to nie ma co sie dziwic ze taki syf i bledy wszedzie... A jak sie dellkatnie zwroci uwage to zero pokory i checi naprawy tylko "don't be rude..." Paranoja do potegi!

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama