Wygrana Barcelony z Mallorcą, asysta Lewandowskiego

Robert Lewandowski wprawdzie nie zdobył bramki, ale po wejściu do gry z ławki rezerwowych przyczynił się do zwycięstwa Barcelony. (Fot. Getty Images)
Piłkarze Barcelony wygrali z Mallorcą 1:0 w meczu otwierającym 28. kolejkę hiszpańskiej ekstraklasy. Bramkę dla gospodarzy zdobył w 73. minucie Lamine Yamal, któremu asystował Robert Lewandowski.

Polski napastnik rozpoczął mecz na ławce rezerwowych. Trener Xavi Hernandez dał mu odpocząć w perspektywie rewanżowego spotkania 1/8 finału Ligi Mistrzów z Napoli, ale widząc, że drużyna ma kłopoty, wprowadził go na boisko w 61. minucie.

Wprawdzie Mallorca zajmuje dopiero 15. miejsce w tabeli, ale ostatnio spisuje się bardzo dobrze - awansowała do finału Pucharu Hiszpanii, a w poprzedniej kolejce ligowej pokonała rewelację sezonu Gironę 1:0. Wczoraj postawiła Katalończykom trudne warunki.

Gospodarze powinni prowadzić od 26. minuty, ale rzutu karnego nie wykorzystał Ilkay Gundogan. W 57. minucie wspaniałym strzałem popisał się Yamal, lecz piłka po palcach serbskiego bramkarza Predraga Rajkovica trafiła w poprzeczkę.

16-letni Yamal jeszcze raz błysnął kwadrans później i po podaniu Lewandowskiego uderzył w samo okienko. Tym razem Rajkovic był bez szans.

Zwycięstwo dało Barcelonie awans na drugie miejsce w tabeli. Katalończycy tracą sześć punktów do Realu Madryt i wyprzedzają jednym punktem Gironę. "Królewscy" zagrają jutro u siebie z Celtą Vigo, a w dzisiaj Girona będzie gościć Osasunę Pampeluna.

"Dumę Katalonii" czeka natomiast we wtorek mecz z Napoli, z którym na wyjeździe zremisowała 1:1. Wczoraj wieczorem mistrzowie Włoch również rozgrywali spotkanie ligowe, remisując u siebie z Torino 1:1. W zespole gospodarzy Piotr Zieliński grał do 67. minuty.