Wiśniewski drugi na quadzie w Abu Dhabi Desert Challenge

Kamil Wiśniewski zajął drugie miejsce w rywalizacji quadów w pierwszych w sezonie zawodach Pucharu Świata Abu Dhabi Desert Challenge. Wygrał Kuwejtczyk Fahat al-Musallam, Rafał Sonik uplasował się na dziewiątej pozycji.

Wiśniewski wyrównał swój najlepszy wynik w PŚ, w 2015 roku na Sardynii także uplasował się na drugiej pozycji.

Pecha miał lider przed finałowym etapem Gwatemalczyk Rodolfo Guillioli. Z powodu awarii stracił ponad 2,5 godziny i spadł w klasyfikacji końcowej na siódme miejsce.

Sonik, dwukrotny triumfator poprzednich edycji Desert Challenge po awarii silnika nie ukończył czwartego etapu, otrzymał 20-godzinną karę, ale mógł za to stanąć na starcie ostatniego etapu, na którym zajął trzecie miejsce.

"To był mój 176. etap w Pucharze Świata. Wszystkie poprzednie ukończyłem, więc statystycznie taka sytuacja mogła się wydarzyć. Jest to rzadkie, ponieważ nie modyfikuję silników, dzięki czemu nie są one narażone na dodatkowe obciążenia. Awaria była więc zaskoczeniem. Frustrującym zaskoczeniem, ponieważ prawie wygrany rajd muszę uznać za przegrany. Na szczęście jestem na mecie i zdobyłem punkty do klasyfikacji sezonu, jednak ich liczba sprawia, że moja sytuacja w tym roku będzie bardzo trudna. Zdaję sobie sprawę, jak niesamowitym, kolosalnym wręcz wyzwaniem będzie wygranie tegorocznego cyklu" - powiedział na mecie sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata.

Po Abu Dhabi Desert Challenge Wiśniewski ma na koncie PŚ 20 pkt, a Sonik 7. Szansa na zdobycie kolejnych i awans w klasyfikacji generalnej będzie już za dziesięć dni, kiedy rozpocznie się Rajd Kataru – niezwykle wymagająca i trudna nawigacyjnie runda w tegorocznym kalendarzu.

W rywalizacji motocyklistów w mistrzostwach świata FIM w rajdach terenowych zwyciężył triumfator Dakaru, mieszkający w Dubaju Anglik Sam Sunderland. Adam Tomiczek i debiutant w rajdach terenowych, Maciej Giemza (obaj Orlen Team) triumfowali w rundzie Pucharu Świata juniorów. W klasyfikacji generalnej uplasowali się na 9. i 11. pozycji. Tuż za nimi został sklasyfikowany Paweł Stasiaczek, zawodnik po raz czwarty startujący w Desert Challenge.