Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielka Brytania przyjmie skazanego na dożywocie Radovana Karadżicia

Wielka Brytania przyjmie skazanego na dożywocie Radovana Karadżicia
Radovan Karadżić (po lewej) odpowiada za największe zbrodnie, do których doszło podczas prawie czteroletniej wojny w Bośni w latach 1992-95. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania zgodziła się wczoraj na przeniesienie do jednego z jej więzień byłego przywódcy Serbów bośniackich Radovana Karadżicia, skazanego na karę dożywocia za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-1995.
Reklama
Reklama

75-letni Karadżić przebywa w areszcie ONZ w Hadze i oczekuje na przeniesienie do więzienia położonego poza Holandią, gdzie będzie odbywał karę.

"Radovan Karadżić jest jedną z nielicznych osób skazanych za ludobójstwo. Odpowiada za masakrę mężczyzn, kobiet i dzieci podczas ludobójstwa w Srebrenicy, brał udział w oblężeniu Sarajewa, gdzie zginęło wielu cywilów" - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

"Powinniśmy być dumni, że od brytyjskiego poparcia dla jego aresztowania po oczekującą celę więzienną, Wielka Brytania od 30 lat wspiera dążenie do sprawiedliwości za te ohydne zbrodnie" - dodał.

Brytyjską propozycję zatwierdził już Mechanizm Narodów Zjednoczonych dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych (MTPI), który przejął sprawy od Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ) po jego zamknięciu w 2017 r.

Data przekazania Karadżicia Wielkiej Brytanii nie jest jeszcze znana, ale zgodnie z ustaleniami ma nastąpić to "jak najszybciej".

W Wielkiej Brytanii karę odbywa m.in. były prezydent Liberii Charles Taylor, skazany w 2012 roku na 50 lat więzienia za zbrodnie przeciwko ludzkości podczas wojny domowej w Sierra Leone (1991-2002). 73-letni Taylor został w 2013 roku przeniesiony z Holandii do więzienia Frankland, ośrodka o zaostrzonym rygorze w pobliżu Durham (północno-wschodnia Anglia).

Karadżić w marca 2016 roku został skazany przez MTKJ na 40 lat więzienia za ludobójstwo w Srebrenicy oraz dziewięć innych zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości z czasów wojny na Bałkanach. Karadżić domagał się anulowania kary, a prokuratura żądała wydłużenia wyroku do dożywocia.

W 2019 roku w procesie apelacyjnym Trybunał ONZ w Hadze zwiększył wymiar kary dla Karadżicia i skazał go na dożywotnie pozbawienie wolności. Sędziowie ocenili, że poprzedni wyrok był zbyt łagodny ze względu na "wyjątkowy ciężar zbrodni i odpowiedzialności" oskarżonego.

Karadżić jest najwyższym rangą bałkańskim politykiem, osądzonym przez trybunał haski po śmierci w 2006 roku byłego prezydenta Serbii i Jugosławii Slobodana Miloszevicia.

Sędziowie uznali jego winę za 33-miesięczne oblężenie Sarajewa, w którym zginęło ok. 12 tys. ludzi oraz zbrodnie w bośniackich miastach, opanowanych przez podległe mu siły. Za ludobójstwo uznali też zamordowanie w lipcu 1995 roku blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn w Srebrenicy; masakra ta jest uznawana za najgorszą zbrodnię w Europie od II wojny światowej.

Karadżić, z wykształcenia lekarz psychiatra, został aresztowany w Belgradzie w lipcu 2008 roku. Wcześniej ukrywał się przez 13 lat. Jego proces, który rozpoczął się pod koniec 2009 roku, był postrzegany jako jeden z najważniejszych procesów o zbrodnie wojenne od II wojny światowej.

Karadżić zawsze tłumaczył, że kampanie bośniackich Serbów podczas wojny, w tym krwawe oblężenie Sarajewa, miały na celu obronę Serbów. Cały czas twierdzi, że jest niewinny i uważa, że padł ofiarą "procesu politycznego wytoczonego, żeby potwierdzić demonizowanie Serbów w Bośni" i jego samego. 

Czytaj więcej:

Moorhouse: To szkodliwy mit, że polska kawaleria atakowała niemieckie czołgi

Kontrowersje wobec wydania "Mein Kampf" Adolfa Hitlera w Polsce

Francuskie radio atakuje Polskę. Chodzi o zbrodnie III Rzeszy

Biden uznał rzeź Ormian za ludobójstwo. Ostra reakcja Turcji

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama