Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielcy przegrani na Wyspach

Wielcy przegrani na Wyspach
Druzgocącą porażkę poniósł koalicjant Davida Camerona - Nick Clegg (Fot. Getty Images)
Wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosły w Wielkiej Brytanii druzgocącą porażkę koalicjantowi Davida Camerona - Liberalnym Demokratom. W Irlandii ten sam los spotkał koalicjanta Fine Gael - Partię Pracy.
Reklama
Reklama
Dwóch posłów z ramienia Liberalnych Demokratów - John Pugh i John Hemming - w petycji podpisanej przez 250 członków partii zaapelowało do lidera tej partii Nicka Clegga, by ustąpił ze stanowiska.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Liberalni Demokraci - najbardziej proeuropejska wśród brytyjskich partii politycznych głównego nurtu - zdobyli tylko jeden mandat (w wyborach z 2009 r. - 11 mandatów). W skali całego kraju głosowało na nich tylko 7 proc. wyborców, co w Anglii uplasowało ich na piątym miejscu, za Zielonymi, a w Szkocji na szóstym.

Liberałowie słabo wypadli też w wyborach lokalnych, tracąc 244 mandaty radnych, czyli ok. 1/3 ich stanu posiadania.

W wywiadzie dla telewizji Sky Clegg przyznał, że liberałowie utknęli w dołku, ale nie sądzi, by zmiana kierownictwa, strategii, kierunku lub podejścia była rozwiązaniem partyjnych dylematów.

Były lider Liberalnych Demokratów, lord Ashdown, zaapelował do partyjnych kolegów, by nie dali się ponieść emocjom. Inny były szef tej partii Menzies Campbell obawia się, że liberałom grozi dłuższy okres "szkodliwej introspekcji".

Tymczasem w Irlandii z funkcji szefa Partii Pracy ustąpił Eamon Gilmore, który jest również wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych. Zdecydował się na ten krok, gdy siedmiu posłów z jego partii zagroziło mu wotum nieufności.

Jego partia, od 2011 r. w koalicji z centroprawicową Fine Gael, w wyborach europejskich straciła wszystkie trzy mandaty. W wyborach lokalnych uzyskała ich ok. 50 (na łączną liczbę 949), tracąc połowę stanu posiadania. Od poprzednich wyborów poparcie dla partii spadło o 12 punktów procentowych.

Termin zgłaszania kandydatów na nowego szefa Partii Pracy upływa 3 czerwca, a na początku lipca będzie wiadomo, kto przejmie ster. Do tego czasu Gilmore pozostanie na swych stanowiskach; nie wycofuje się z życia politycznego.

Europejskie i lokalne wybory w Wielkiej Brytanii dały eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (Ukip) pozycję czwartej siły politycznej w kraju. W Irlandii republikańska Sinn Fein stała się trzecią siłą polityczną (po Fine Gael i Fianna Fail).

W ocenie komentatorów zarówno brytyjskie, jak i irlandzkie życie polityczne w następstwie ostatnich wyborów stało się mniej przewidywalne. Wybory powszechne w Wielkiej Brytanii odbędą się w maju 2015 r., a w Irlandii - w 2016 r
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama