Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Według naukowców, mieszkanie w wynajmowanych domach postarza nas bardziej

Według naukowców, mieszkanie w wynajmowanych domach postarza nas bardziej
W wynajmowanym mieszkaniu starzejemy się szybciej?... (Fot. Getty Images)
Zdaniem brytyjskich naukowców, którzy przebadali ludzkie DNA, mieszkanie w wynajmowanym domu wiąże się z przyspieszonym procesem biologicznego starzenia się organizmu. Jest to czynnik dwukrotnie silniej wpływający na starzenie się niż otyłość i o połowę silniejszy niż palenie tytoniu – donosi dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Opublikowane badanie obejmujące 1 420 brytyjskich gospodarstw domowych wykazało, że sytuacja mieszkaniowa może "wniknąć pod skórę" i wywierać znaczący wpływ na ludzkie zdrowie - stwierdzili naukowcy z University of Essex i University of Adelaide. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Journal of Epidemiology and Community Health".

Notoryczne zaleganie z płatnościami i bycie narażonym na wpływ zanieczyszczonego środowiska również wiąże się z szybszym procesem biologicznego starzenia się - czyli skumulowanym uszkodzeniem tkanek i komórek organizmu, niezależnie od faktycznego wieku.

W badaniu przeanalizowano proces zwany metylacją u osób biorących udział w toczącym się badaniu UK Household Longitudinal Survey. Metylacja jest uważana za podstawowy mechanizm odpowiedzialny za starzenie się człowieka.

Około 5 milionów rodzin w UK mieszka w prywatnie wynajmowanych mieszkaniach - liczba ta podwoiła się w ciągu ostatnich 20 lat. Koszty najmu są w takim przypadku wyższe, warunki lokalowe bywają gorsze, a status najemcy bardziej niepewny niż w przypadku najemców mieszkań socjalnych lub posiadaczy nieruchomości.

Ponieważ było to badanie oparte na obserwacjach, nie było ono w stanie wykazać, co stanowi przyczynę powiązania między wynajmem mieszkania a biologicznym starzeniem się, a przeanalizowane do tej pory próbki DNA pochodziły wyłącznie od białych, europejskich właścicieli domów.

Jednak dobrą wiadomością dla najemców jest to, że proces ten jest odwracalny, a "poprawa lub zmiana warunków życiowych w przypadku osób podlegających szybszemu procesowi biologicznego starzenia się może to skorygować" - stwierdzają autorzy.

Z drugiej strony badanie wykazało, że pomimo stygmatyzacji związanej z najmem socjalnym, nie różni się on od sytuacji bycia właścicielem domu pod względem związku ze starzeniem biologicznym. Najem socjalny jest zazwyczaj tańszy i oferuje większą gwarancję praw najemcy niż najem prywatny.

Autorzy podkreślili, że wyniki badań metylacji DNA są stosunkowo nowe i konieczne jest zebranie większej ilości danych, aby ocenić, w jaki sposób markery starzenia biologicznego zmieniają się w czasie.

Najemcy prywatnych mieszkań często mieszkają w gorszych warunkach niż inni posiadacze domów i częściej zmagają się z problemami takimi jak niska temperatura, wilgoć i inne zaniedbania.

Nie ulega wątpliwości, że warunki mieszkaniowe wiążą się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla ludzi. Ale że ważna jest też forma zamieszkania - to nowość... (Fot. Getty Images)

W badaniu English Housing Survey oszacowano, że w 2021 r. 23% prywatnych mieszkań na wynajem nie spełniało standardów dotyczących godnych warunków mieszkaniowych, w porównaniu z 13% mieszkań własnościowych i 10% mieszkań socjalnych.

Czytaj więcej:

Ceny najmu w Wielkiej Brytanii rosną w najszybszym tempie od dziewięciu lat

Eksperci: Opóźnienie realizacji celu ekologicznego UK "zwiększy opłaty najemców z niskimi dochodami"

Niedobory mieszkań i wyższe raty kredytów sprawiły, że ceny najmu w UK są najwyższe w historii

Kryzys na rynku najmu w UK. Na 1 dom przypada już 25 chętnych

Eksperci: Dostępność mieszkań w Anglii "najgorsza wśród wszystkich rozwiniętych krajów"

    Komentarze
    • Juhas
      13 października 2023, 07:17

      Źródło: zaufaj mi stary.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama