Menu

Walijski thriller radiowy o zgwałconej Polce i Brexicie

Walijski thriller radiowy o zgwałconej Polce i Brexicie
Twórcy słuchowiska radiowego z Polką w roli głównej i Brexitem w tle. (Fot. Screenshot/www.walesonline.co.uk)
Radiowcy z Walii wyprodukowali kontrowersyjną audycję radiową o Polce, która została zgwałcona dzień po ogłoszeniu wyników referendów w sprawie Brexitu. Słuchowisko ma zaakcentować problemy, z jakimi boryka się polska społeczność w regionie.
Reklama

Audycji można posłuchać w rozgłośni Radio Cymru. Autorzy słuchowiska chcieli sprowokować Brytyjczyków do refleksji i pokazać efekt Brexitu na polską mniejszość. Z tego powodu właśnie główną bohaterką jest Polka.

Słuchowisko to thriller, opowiada historię imigrantki z Polski, którą zgwałcono w miejscowości Llaneski w Walii dokładnie jeden dzień po ogłoszeniu, iż Brytyjczycy chcą opuścić Zjednoczoną Europę – informuje serwis Wales Online.

„Przeprowadziłem się do Camerthen dziesięć lat temu, po kursie aktorskim w Cardiff, zająłem się potem reżyserią i pisaniem scenariuszy” - wyjaśnił autor scenariusza słuchowiska Ian Rowlands.

“Radio jest magicznym medium, potrafi naprawdę poruszyć wyobraźnię odbiorcy, czego nie może ani telewizja, ani książka” - stwierdził Rowlands.

„To taki medialny kopciuszek, nie za bardzo popularny, choć to szkoda, bo potrafi być niezwykle przygodowy” - podkreślił autor. „Poznałem Polaków z Carmarthen, którzy tu pracują i mieszkają, rozmawiałem z nimi. To fantastyczni, ciężko pracujący ludzie. Pisałem akurat scenariusz do słuchowiska, ale kiedy Brexit stał się faktem nie mogłem uwierzyć w to, co zaczęło się dziać” - zaznaczył.

„To był szok, Brexit podzielił nasze społeczeństwo, uwypuklił w ludziach cechy i zachowania jak ksenofobia, co mnie naprawdę wprawiło w osłupienie. W Walii mieszkają ludzie otwarci i kocham za to mój kraj, akceptujemy tu wszystkich” - podkreślił Rowlands.

„Jednak jeden na dwoje ludzi głosowało za Brexitem i Polacy przez to wiele wycierpieli. Słuchowisko właśnie o tym traktuje. Opowiadam historię Polki pracującej w Lidlu, dziewczyna postanawia zemścić się na swoim oprawcy, a pomaga jej tłumacz” - opowiada częściowo fabułę audycji radiowej.

„Polacy są cudownymi ludźmi i chciałem pokazać, że wnoszą wiele do życia społeczeństwa Walii” - zakończył scenarzysta.

Audycji można było posłuchać dzisiaj w Radio Cymru o godzinie 11:45.

W Walii 52,5% głosów oddano za wyjściem z Unii Europejskiej, 47,5% przeciwko Brexitowi. Obywatele Wielkiej Brytanii opowiedzieli się referendum w sprawie Brexitu za wyjściem z UE. 51,9 proc. wyborców zagłosowało za opuszczeniem UE, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.05.2018
  GBP 4.881 złEUR 4.281 złUSD 3.625 złCHF 3.639 zł

  Sport


  Reklama