Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WWF ogłosiła raport na temat ochrony zagrożonych gatunków w Europie. Dane nie są optymistyczne

WWF ogłosiła raport na temat ochrony zagrożonych gatunków w Europie. Dane nie są optymistyczne
Ofiarami przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie stają się często niedźwiedzie. (Fot. Getty Images)
Mimo że wiele się mówi o ochronie przyrody i tworzy się przepisy, które mają w tym pomagać, to w wielu europejskich krajach ta troska o zagrożone gatunki jest często iluzoryczna. Takie wnioski przynosi ogłoszony w środę 5 lipca raport WWF. Wynika z niego, że większość przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie w Europie pozostaje niewykryta lub bezkarna.
Reklama
Reklama

Raport opublikowany przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF (World Wildlife Fund for Nature) w ramach projektu LIFE SWiPE to najbardziej kompleksowy jak dotąd przegląd stanu przestępczości przeciw dzikiej przyrodzie w Europie.

Dane zebrane z 11 krajów europejskich pokazują, że w latach 2016-2020 najczęstszymi przestępstwami było: nielegalne zabijanie dzikich zwierząt (27 proc.), stosowanie zatrutych przynęt (16 proc.) lub zabronionych metod polowania (14 proc.) oraz nielegalny handel dziką fauną i florą (13 proc.).

Jednak nawet zgłoszone przypadki przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie często nie są ścigane. Według raportu średnio 60 proc. zawiadomień, które trafiły do prokuratury, nie zakończyło się aktami oskarżenia i postępowaniem sądowym.

Według raportu gatunkiem, który najczęściej pada ofiarą przestępców, jest szczygieł. Ten niewielki ptak jest obiektem wielu nielegalnych działań - we Włoszech zabija się go, bo jest traktowany jako przysmak, w Serbii przyciąga amatorów "turystyki kłusowniczej", w Ukrainie bywa chwytany i nielegalnie sprzedawany na Bliski Wschód, a w Hiszpanii przetrzymywany jako zwierzę domowe.

Często ofiarami przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie są też zagrożone gatunki ptaków drapieżnych, na które wykłada się zatrute przynęty, oraz duże drapieżniki - zwłaszcza niedźwiedzie, wilki i rysie.

"Nie zgłasza się zaginięć dzikich zwierząt, jak to ma miejsce w przypadku ludzi, one same też nie mogą się zgłaszać jako ofiary, więc większość tych aktów nie jest w ogóle odnotowywana, a ogromna liczba najprawdopodobniej pozostaje niewykrytych" – stwierdziła w podsumowaniu raportu szefowa projektu LIFE SWiPE, Roselina Stoeva.

Gatunkiem, który w Europie najczęściej pada ofiarą przestępców, jest szczygieł. (Fot. Getty Images)

Wśród dobrych praktyk skutecznych w ściganiu przestępstw przeciwko środowisku raport wymienia tworzenie wyspecjalizowanych jednostek policji, wykorzystanie technologii takich jak drony lub GPS do monitorowania zagrożonych gatunków oraz szkolenie psów tropiących do wykrywania trutek i innych przestępstw związanych z dziką przyrodą.

Autorzy raportu wzywają też do rozważenia wprowadzenia surowszych kar, w tym pozbawienia wolności, za przestępstwa objęte dyrektywą o przestępstwach przeciwko środowisku.

Zwalczanie przestępstw przeciwko środowisku, w tym handlu dziką fauną i florą, jest jednym z dziesięciu priorytetów Rady UE w walce z przestępczością zorganizowaną. Obecnie trwają negocjacje dotyczące zmiany dyrektywy UE w sprawie przestępstw przeciwko środowisku.

"Parlament Europejski i Rada muszą dać jasny komunikat, że takie przestępstwa nie są w Europie tolerowane, i zapewnić, by zmieniona dyrektywa w sprawie przestępstw przeciwko środowisku była wystarczająco stanowcza i ambitna. Dyrektywa powinna objąć wszystkie poważne przestępstwa przeciwko środowisku, a maksymalne kary pozbawienia wolności muszą być na tyle wysokie, aby odstraszały od popełniania przestępstw" – stwierdziła w komunikacie Audrey Chambaudet z europejskiego biura ds. handlu i przestępczości przeciwko dzikiej przyrodzie WWF.

Czytaj więcej:

Raport WWF: Populacja dzikich zwierząt na świecie drastycznie spadła

Wyjątkowe miejsca w UK: Oto nowi kandydaci do uzyskania statusu światowego dziedzictwa UNESCO

Od milionów lat postępuje zanik afrykańskich dużych zwierząt

Brytyjscy naukowcy ustalili, który drapieżnik jest najbardziej agresywny. Wynik zaskakuje

    Komentarze
    • Gosc
      7 lipca 2023, 12:50

      jaka ochrona? Gatunki gina i nazywamy to ochrona.... ministerstwo skarbu wyprzedaje majatek za bezcen, ministerstwo zdrowia powoduje choroby, ministserstwo pokoju zajmuje sie wojnami... krok po kroku w kierunko spelnienia sie wizji Orwella.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama