Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WHO definiuje, jak objawia się tzw. long COVID

WHO definiuje, jak objawia się tzw. long COVID
"Long COVID" najczęściej objawia się zmęczeniem, spłyceniem oddechu oraz zaburzeniami poznawczymi. (Fot. Getty Images)
'Long COVID' częściej występuje u osób, które wymagały hospitalizacji, objawia się zwykle zmęczeniem, spłyceniem oddechu oraz zaburzeniami poznawczymi – twierdzą eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zastrzegają jednak, że nie wszystko jeszcze wiadomo i opracowana definicja może się zmienić.
Reklama
Reklama

WHO oblikowała definicję tzw. długiego Covidu (long COVID), zastrzegając, że została ona opracowana na podstawie dotychczasowych obserwacji i może się zmienić.

Według tej definicji, przy "long COVID" najczęściej ujawnia się co najmniej jedna dolegliwość w okresie trzech miesięcy od wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenia tej infekcji. Musi ona utrzymywać się przez co najmniej dwa miesiące i nie można jej wyjaśnić inną chorobą. Objawy mogą się pojawić już w trakcie ostrej postaci choroby COVID-19, a potem nadal się utrzymują, ale też dają o sobie znać po raz pierwszy dopiero po wyzdrowieniu.

"Long COVID" najczęściej objawia się zmęczeniem, spłyceniem oddechu oraz zaburzeniami poznawczymi. Jednak mogą występować także bóle w klatce piersiowej, zaburzenia smaku i węchu, osłabienie mięśni oraz kołatanie serca. Zwraca się uwagę, że choroba ta często utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Z badań 270 tys. pacjentów, jakie przeprowadzili specjaliści Oxford University wynika, że co najmniej jeden objaw "long COVID" występuje u 37 proc. chorych na COVID-19. Częściej zdarza się to u tych pacjentów, którzy wymagali hospitalizacji, bo przebieg choroby był u nich cięższy. Długi Covid może jednak występować także u tych, którzy łagodniej przeszli chorobę. Według badaczy Harvard University, którzy przebadali 50 tys. chorych, częściej zdarza się to u ludzi młodszych, poniżej 65. roku życia.

Częstym problemem po przechorowaniu COVID-19 są kłopoty z płucami. Z badań w Chinach opublikowanych przez "Lancet" wynika, że po 12 miesiącach od opuszczenia szpitala odczuwa je 20-30 proc. pacjentów z umiarkowaną postacią tej choroby oraz 54 proc. tych, którzy byli krytycznie chorzy.

U covidowców częściej po raz pierwszy wykrywane są choroby przewlekle, takie jak cukrzyca i zaburzenia neurologiczne. Wskazują na to obserwacje specjalistów z Harvardu.

Większość dolegliwości długiego Covidu ustępuje po pewnym czasie, bez względu na to, jak ciężka była postać tego zakażenia. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegają jednak, że u niektórych osób niektóre dolegliwości powracają.

Ze wstępnych badań wynika, że objawy tzw. long COVID może łagodzić szczepionka przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zastrzega jednak, że w tej sprawie niezbędne są dłuższe obserwacje. 

Czytaj więcej:

WHO: W Europie do 1 grudnia na Covid-19 umrze blisko ćwierć miliona osób

WHO monitoruje Mu - nowy niepokojący wariant koronawirusa

"Economist": Liczba ofiar Covid-19 jest znacznie wyższa niż podają oficjalne dane

"The Lancet": Nie ma potrzeby podawania trzeciej dawki szczepionki na Covid-19

Eksperci w "The Lancet": Obecnie trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 nie dla każdego

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama