Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W irlandzkich środkach komunikacji miejskiej rozpoczęła się kampania na rzecz tolerancji

W irlandzkich środkach komunikacji miejskiej rozpoczęła się kampania na rzecz tolerancji
Nowa kampania ma na celu ograniczenie incydentów o podłożu rasistowskim. (Fot. Immigrant Council of Ireland)
Odpowiedzią na rosnącą ilość przestępstw na tle rasowym jest wspólna kampania informacyjna dublińskich władz miejskich oraz lokalnego transportu. W ciągu najbliższych dwóch tygodni w autobusach, tramwajach i pociągach wyeksponowanych zostanie ponad tysiąc plakatów z hasłem 'We're all made from the same stuff' (w wolnym tłumaczeniu: 'Wszyscy jesteśmy ulepieni z jednej gliny').
Reklama
Reklama

Celem akcji zorganizowanej przez Immigrant Council of Ireland, Transport for Ireland oraz dubliński Urząd Miasta (Dublin City Council) jest promowanie zerowej tolerancji dla rasizmu w Irlandii oraz zachęcanie do zgłaszania przypadków przestępstw na tle rasowym w środkach transportu publicznego.

Anne Graham, prezes Transport for Ireland, zaapelowała o czujność i sygnalizowanie przejawów dyskryminacji rasowej.

„Irlandia stała się w ostatnich latach bardziej zróżnicowana i dojrzała. Tę pozytywną zmianę odzwierciedla nasza załoga. Jednak nie możemy usypiać czujności; uprzedzenia i nietolerancja – nieważne w czyją stronę skierowane – muszą być natychmiast zwalczane” - podkreśliła.

Okazuje się, że stołeczni przewoźnicy są pracodawcami z bardzo zróżnicowaną etnicznie załogą. Według najnowszych danych, co 6. pracownik Dublin Bus ma imigranckie korzenie z 70 różnych krajów. Z kolei ponad 2,5 tys. zatrudnionych w Bus Eireann pochodzi w sumie z 33 państw, a 3,8 tys. pracowników Iarnród Éireann (irlandzkich kolei) - z 23.

Firma obsługująca tramwaje (Luas) zatrudnia natomiast 264 ludzi z 30 różnych krajów.

W ostatnich latach w Irlandii zaczęła rosnąć liczba przestępstw na tle rasowym. Europejska Sieć Przeciwko Rasizmowi (ENAR) odnotowała w drugiej połowie 2016 roku 254 incydenty, podczas gdy w czasie pierwszych 6 miesięcy było ich 190. Dane te są według organizacji zaniżone, ponieważ większość ofiar decyduje się nie zgłaszać sprawy Gardzie.

„Większość imigrantów i uchodźców chowa głowy w piasek w obawie, że zostaną uznani za stwarzających problemy. Do zgłaszania przestępstw zniechęca także brak regulacji prawnych co do przestępstw z nienawiści” - można przeczytać w raporcie.

Happymore Karigomba, który przyjechał z Zimbabwe 16 lat temu, ma jednak inne odczucia. Jego zdaniem, w ostatnim czasie Irlandczycy stali się bardziej tolerancyjni.

„Nasze społeczeństwo jest teraz bardziej zróżnicowane i zdarzenia tego typu są coraz rzadsze. Dawniej spotykałem się z rasizmem wśród starszego pokolenia oraz od młodych ludzi, którzy po prostu próbowali uniknąć kary za jazdę bez biletu. Ale teraz widzę różnicę” - zapewnił.

Organizatorzy akcji zachęcają osoby, które doświadczyły rasizmu w środkach komunikacji miejskiej, do zgłaszania ich pod adresem stopracism@immigrantcouncil.ie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama