Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W ciągu czterech lat na Wyspy trafi nawet pół miliona uchodźców

W ciągu czterech lat na Wyspy trafi nawet pół miliona uchodźców
Większość uchodźców trafia obecnie do takich krajów jak Włochy, Grecja oraz Niemcy. (Fot. Getty Images)
Szacuje się, że na mocy prawa do swobodnego przemieszczania się, do Wielkiej Brytanii może trafić od 5 do 10 procent wszystkich ludzi, którzy otrzymają azyl w innych krajach Unii Europejskiej.
Reklama
Reklama

Organizacja Migration Watch ostrzega, że choć pierwsza fala uchodźców dotknęła wyłącznie takie kraje jak Niemcy, Grecja czy Włochy, to w najbliższym czasie spodziewać się można drugiej, która tym razem uderzy przede wszystkim w Wielką Brytanię.

Raport dostarczony przez działaczy Migration Group zauważa co prawda, że tylko niewielka liczba uchodźców z Unii Europejskiej będzie chciała kontynuować podróż na Wyspy, ale skala zjawiska jest na tyle duża, że będą oni z pewnością zauważalną grupą nowych przybyszy.

"Na Wielką Brytanię czeka druga fala uchodźców z Europy, którzy znacząco obciążą naszą opiekę zdrowotną i sytuację na rynku mieszkaniowym" - zauważył Andrew Green, który pełni funkcję przewodniczącego Migration Watch, a prywatnie jest lordem i mieszka w malutkiej wsi Deddington na północ od Oxfordu.

Autorzy raportu, bazując na danych Eurostatu, wyliczyli, że tylko w 2015 roku pozytywnie rozpatrzono łącznie 460 tysięcy wniosków o azyl. Do chwili obecnej wciąż do rozpatrzenia pozostaje 876 tysięcy wniosków.

Pracownicy Migration Watch założyli na podstawie danych z ostatniego roku, że 508 tysięcy z nich zostanie rozpatrzonych pozytywnie. To oznacza, że do końca roku łączna liczba uchodźców w Europie wyniesie 968 tysięcy.

Prognozując dalej, specjaliści zauważają, że każda z osób która otrzyma azyl, będzie próbowała sprowadzić członków swoich rodzin - średnio 4 osoby. To oznaczałoby, że docelowo liczba imigrantów z terenów objętych konfliktem zbrojnym wzrośnie do 4,8 miliona. Zakładając, że 5-10 procent z tych ludzi będzie chciało przenieść się na Wyspy, dla Brytyjczyków oznacza to 240 do 480 tysięcy nowych uchodźców.

Liczby te stanowią ważne ogniwo narodowej debaty związanej ze zbliżającym się referendum w sprawie Brexitu i z pewnością wielokrotnie będą wykorzystywane w politycznej walce.

Do raportu odniosła się proeuropejska organizacja Britain Stronger in Europe, która zauważyła, że Migration Watch bardzo wybiórczo potraktowało oficjalne statystyki, publikując tylko te, które popierały ich prognozy. Jako przykład podano informację o tym, że każdy uchodźca zamierza sprowadzić - zdaniem autorów raportu - średnio 4 członków swojej rodziny. Aktywiści europejscy zauważają, że w przypadku Niemiec uśredniona statystyczna liczba osób, które miałyby być sprowadzone, wynosi zaledwie 0,2.

Prawo do swobodnego przemieszczania się po krajach Unii Europejskiej mają wszyscy obywatele państw, które należą do jej struktur. Czas potrzebny na zdobycie obywatelstwa jest bardzo zróżnicowany na terenie całej Unii i wynosi obecnie od sześciu lat w Wielkiej Brytanii i Niemczech do zaledwie dwóch lat we Francji czy Belgii. Niedawno Komisja Europejska zapowiedziała wprowadzenie zaostrzeń dotyczących prawa imigracyjnego dla nowo przybyłych na terenie Unii Europejskiej - zakładają one, że zmiana miejsca pobytu z jednego europejskiego kraju na inny, przekreśla szanse na otrzymanie azylu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama