Menu

W Wielkiej Brytanii zakwitły przebiśniegi. Znak rychłej wiosny?

W Wielkiej Brytanii zakwitły przebiśniegi. Znak rychłej wiosny?
Pojawienie się przebiśniegów zaskoczyło mieszkańców Wielkiej Brytanii. (Fot. Thinkstock)
Wiosna już niedługo na dobre zawita do Wielkiej Brytanii - świadczą o tym kwitnące przebiśniegi. Według specjalistów, dzięki łagodnej zimie niektóre odmiany wypuściły pąki już na początku grudnia.
Reklama

Zwykłe przebiśniegi zakwitły natomiast o tydzień wcześniej niż w ubiegłym roku – i o wiele szybciej niż po srogich zimach w 2009 i 2010 roku.

“Dawniej kwiaty te pojawiały się normalnie w drugiej połowie lutego, jednak przez następujące w ostatnich dekadach ocieplenie klimatu, proces przyspieszył i zwykle jest to styczeń. Tegoroczne okresy zimna zatrzymały rozwój kwiatów w momencie kwitnienia, dlatego możemy cieszyć się nimi dłużej” - tłumaczy Guy Barter, doradca Royal Horticultural Society.

Według eksperta, przebiśniegi są jednymi z najpopularniejszych bulw sadzonych przez brytyjskich ogrodników. “Prawdopodobnie jest tak ze względu na ich symboliczne znaczenie końca zimy. Poza tym są one bardzo piękne” - kontynuuje.

Osoby kochające przebiśniegi zyskały nawet swoje miano “galantofili” - od łacińskiej nazwy rośliny – Galanthus.

RHS poświęciło tym kwiatom specjalną instalację na dorocznym London Early Spring Plant Fair, organizowanym w tym tygodniu w Lindley Hall na terenie Westminsteru.

“Choć są bardzo popularne w naszym kraju, to nie pochodzą oryginalnie stąd, lecz z kontynentalnej Europy. Dzikie przebiśniegi występują między innymi w Hiszpanii, na Ukrainie, w Niemczech i w Polsce. Trudno dokładnie określić, kiedy przywieziono je na Wyspy - prawdopodobnie w czasach Rzymian” - podsumowuje Barter.

Warto pamiętać, że wszystkie gatunki rośliny są chronione prawem międzynarodowym.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 22.02.2018
  GBP 4.723 złEUR 4.181 złUSD 3.401 złCHF 3.625 zł

  Sport


  Reklama