Menu

W Polsce brakuje pracowników. Tak niskiego bezrobocia nie było od 26 lat

W Polsce brakuje pracowników. Tak niskiego bezrobocia nie było od 26 lat
Największe polskie miasta, m.in. Lublin (na zdjęciu), borykają się z brakiem pracowników. (Fot. Thinkstock)
7,2 proc. - tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w czerwcu. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,5 pkt. proc. mniej niż rok temu. To najniższe bezrobocie w czerwcu od 26 lat - podkreśla resort.
Reklama

7,2 proc. - tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w czerwcu. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,5 pkt. proc. mniej niż rok temu. To najniższe bezrobocie w czerwcu od 26 lat - podkreśla resort.

Liczba bezrobotnych w końcu czerwca br. wyniosła 1,15 mln osób i w porównaniu z majem br. spadła o 49,3 tys. (o 4,1 proc.).

Do obecnej stopy bezrobocia w Polsce odniosła się też goszcząca w poniedziałek w Lesznie (Wielkopolskie) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jak mówiła, spadek liczby osób bez pracy miał miejsce we wszystkich województwach w Polsce, przy czym najsilniejszy w: lubuskim (o 5,9 proc., czyli 1,7 tys. osób), pomorskim (o 5,2 proc., czyli 2,9 tys. osób) i warmińsko-mazurskim (o 5,1 proc., czyli o 3,3 tys. osób).

Wskazała też, że spadek nastąpił "praktycznie w tych województwach, w których jest jeszcze z czego obniżać to bezrobocie", ale również w Wielkopolsce, gdzie stopa bezrobocia spadła z 4,3, do 4,2 proc.

"Oczywiście w Wielkopolsce to nie jest też tak, że wszystkie powiaty mają jednakowe, jednocyfrowe, tak niskie bezrobocie, ale tych miejsc, w których byłoby to bezrobocie dwucyfrowe, jest zdecydowanie mniej niż w innych regionach. Mówię to w miejscu, (...) które ma najniższe bezrobocie w Polsce, czyli to jest ten lider, jeśli chodzi o stopę rejestrowanego bezrobocia".

Liczba bezrobotnych w końcu czerwca br. była o 239,7 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 17,2 proc.).

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w czerwcu wyniosła 146,1 tys.

Stopa bezrobocia na poziomie 7,2 proc. to najniższy wynik odnotowany w czerwcu od 1991 r. - podkreśla MRPiPS.

Odsetek bezrobotnych spadł we wszystkich województwach. Najsilniej (o 0,6 pkt. proc.) w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie wskaźnik bezrobocia wciąż pozostaje najwyższy w kraju (12,1 proc.). 

 

  Komentarze


  • Monia
   11 lipca 2017, 07:21

   Spadla stopa bo wiekszosc osob wyjechala po dobrej zmianie

  • Gosc 044
   11 lipca 2017, 08:24

   będą uciekać bo co można się dorobić za 1400 zł netto na miesiąc poza chorobami ....

  • Smiech
   11 lipca 2017, 12:52

   Niech PiS poda czy zwiekszyla sie liczba osob zatrudnionych, jak komus zasilek sie nie nalezy to taka persona sie nie rejestruje w UP bo opieka zdrowotna juz tego nie wymaga, praca jest ale nie dla ludzi co moga sie wylegitymowac jedynie paruletnim bezrobociem , a osoby z doswiadczem takze I wczesniej raczej nie mialy problemu ze znalezieniem pracy

  • Cytadela
   11 lipca 2017, 13:48

   w mądrej żydowskiej księdze napisano"kto nie broni swojej ziemi,nie jest jej wart"-czy jestes wart nazywac się Polakiem-twoj wybor----pytanie bronisz polskiej,czy angielskiej ziemi,i dla ktorej pracujesz? wolisz się sprzedacć? tez masz prawo!,ale czy jest w tobie coś z Polaka? WARTO PYTAC !WARTO WIEDZIEC KIM SIE JEST?

  • Gosc2017
   11 lipca 2017, 14:03

   Bezrobocie spada bo gospodarka jest na dopingu europejskich dotacji. Ciekawe jak to bedzie wygladac gdy jeden z najwiekszych krajow wplacajacych skladki opusci UE.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama