Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

In smaller companies, remote work is more popular

In smaller companies, remote work is more popular
Praca w warunkach domowych cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. (Fot. Getty images)
In smaller companies, full-time remote work is more popular than in the largest ones, according to analysts of the Polish Economic Institute. They added that, for example, in the US, in companies employing less than 500 people, 76 percent of employees work remotely. staff, and in the largest - 16 percent.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Aż 61 proc. firm na amerykańskim rynku pracy dopuszcza jakąś formę pracy zdalnej" - wskazali analitycy PIE powołując się na dane Flex Report. Trend ten nie dotyczy tylko firm z technologicznych. Prawie 85 proc. firm spoza branży IT, które zaczęły działać po 2010 r. oferuje możliwość wyboru miejsca świadczenia pracy - dodali.

Zaznaczyli, że z kolei w Wielkiej Brytanii 4 mln pracowników zmieniło branżę z powodu braku elastyczności w pracy (w tym możliwości pracy zdalnej), a 2 mln odeszło z pracy w ostatnim roku.

"W mniejszych firmach pełna elastyczność pracy jest znacznie bardziej popularna niż w firmach największych (+25 tys. pracowników)" - wskazano w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Jak zauważono, np. Stanach Zjednoczonych w firmach zatrudniających mniej niż 500 pracowników, pracujący zdalnie (lub mogący tak pracować) stanowią 76 proc. Z kolei w największych pełna elastyczność to tylko 16 proc., ale hybrydowa forma świadczenia pracy to już 59 proc.

Całkowita praca zdalna powoduje spadek produktywności, w przeciwieństwie do systemu hybrydowego. (Fot. Getty Images)

"Jedynie w firmach zatrudniających między 500 a 5 tys. pracowników najpopularniejszą formą pracy jest praca z biura (39 proc.)" - stwierdzili eksperci.

Pełna elastyczność, jak wyjaśnili, to praca zdalna w pełnym wymiarze albo pozostawienie do decyzji pracownika tego, jak chce pracować. Strukturyzowana praca hybrydowa to forma, w której pracownicy pracują kilka dni z biura, pracują z biura w wybrane dni albo powinni określony odsetek czasu, np. 40 proc., spędzić w biurze. Praca stacjonarna to praca z biura w pełnym wymiarze.

"Badania pokazują, że praca zdalna pięć dni w tygodniu powoduje spadek produktywności od 10 proc. do 20 proc. Z kolei praca hybrydowa - nawet w formie 4 dni pracy z domu i 1 dzień pracy z biura - nie powoduje spadku produktywności" - zaznaczono w publikacji PIE.

Dodano, że w niektórych badaniach obserwowany jest wzrost produktywności po wprowadzeniu pracy hybrydowej.

Mało kto pracujący z domu chce się przestawić na pracę hybrydową. (Fot. Getty Images)

Główne przyczyny spadku produktywności to: wyzwania związane z komunikacją na odległość, trudności w mentoringu i uczeniu się w miejscu pracy, a także problemy z motywacją pracowników - wskazali analitycy.

Zwrócili uwagę, że praca zdalna "redukuje też inne koszty biznesowe, przede wszystkim związane z powierzchnią biurową, ale także płace, jeśli firma może korzystać z tańszej siły roboczej w bardziej odległych krajowych i międzynarodowych lokalizacjach".

W opinii analityków PIE, decydując o strategii na najbliższe trzy lata i dłużej, warto zwrócić uwagę na rosnący trend pracy zdalnej, napędzany dwoma kluczowymi czynnikami.

"Po pierwsze, młode firmy częściej korzystają z modelu zdalnego, a w miarę ich wzrostu niektóre z nich staną się średnimi i dużymi przedsiębiorstwami w przyszłości. Po drugie, technologia pracy zdalnej rozwija się w coraz szybszym tempie, co jest efektem rosnącego zainteresowania tym modelem pracy" - wskazali.

Jak podsumowali, w Stanach Zjednoczonych 28 proc. dni roboczych to praca zdalna, ale prognozy na kolejną dekadę wskazują na wzrost do 35-40 proc.

Czytaj więcej:

Od 7 kwietnia w Polsce praca zdalna oficjalnie w kodeksie pracy

Jak praca zdalna zmieni ludzkie ciało? Powstała wizualizacja ekspertów

Zoom nakazał swoim pracownikom powrót do biura

Irlandia notuje najszybszy wzrost pracy zdalnej w UE

"The Spectator": Praca z domu to nowa brytyjska choroba

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement