Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Confederation Lewiatan: Most employers in Poland are ready for changes from April 7

Confederation Lewiatan: Most employers in Poland are ready for changes from April 7
Praca zdalna w Polsce będzie podlegać nowym regulacjom prawnym. (Fot. Getty Images)
Most Polish employers are finalizing preparations for the implementation of full or hybrid remote work. Employers should be ready for the upcoming changes, said Robert Lisicki, director of the labor department of the Lewiatan Confederation.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

7 kwietnia w Polsce wejdą w życie przepisy wprowadzające pracę zdalną do kodeksu pracy. "Większość pracodawców już finalizuje prace nad regulaminami, porozumieniami dotyczącymi pracy zdalnej" – przekazał mec. Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Zaznaczył, że dalej pojawia się kwestia wysokości ryczałtu i zasady rozliczania pracy zdalnej.

"Pracodawcy zastanawiają się czy rozliczać pracę zdalną skrupulatnie, czy jest przestrzeń na uelastycznienie tego rozliczania" - wspomniał. Jako przykład podał wprowadzenie dwóch stawek ryczałtowych w zależności od wymiaru czasu pracy zdalnej w tygodniu.

Prawo pracy w Polsce przechodzi nowelizację. (Fot. Getty Images)

"Osoby pracujące zdalnie do 3 dni w tygodniu miałyby jeden ryczałt, a osoby pracujące zdalnie powyżej 3 dni w tygodniu miałyby drugi ryczałt" - przekazał.

Wspomniał także, że pracodawcy dopracowują procedury związane z samymi wnioskami dotyczącymi pracy zdalnej, m.in. sposób składania wniosków o pracę zdalną, co ma się w nich znaleźć, jaką drogą służbową powinny być przekazywane do pracodawcy oraz jak je później modyfikować.

"Duża część pracodawców już finalizuje przemyślenia dotyczące pracy zdalnej, w tym wszelkie formalne dokumenty, porozumienia, regulaminy powinny być gotowe na dzień 7 kwietnia, czyli na moment, kiedy wchodzą regulacje pracy zdalnej" - wskazał Lisicki.

Popularność stacjonarnej pracy nad Wisłą maleje. (Fot. Getty Images)

27 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona definicję pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Nowela przewiduje pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach. To m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy.

Czytaj więcej:

W których dzielnicach Londynu najwięcej i najmniej osób pracuje zdalnie?

Maleje popularność pracy zdalnej w Polsce

"Rzeczpospolita": Polacy nie chcą wracać do biur

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement