Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ukraińcy coraz bardziej chcą pracować i osiedlać się w Polsce

Ukraińcy coraz bardziej chcą pracować i osiedlać się w Polsce
Liczba Ukraińców w Polsce z roku na rok rośnie. (Fot. Getty Images)
Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce najchętniej osiedliliby się w naszym kraju na stałe. Wielu z nich dobrze mówi po polsku, ma wyższe wykształcenie i chciałoby pracować w obszarze swoich kwalifikacji. O tym, jak bardzo zmieniła się sytuacja Ukraińców na polskim rynku pracy, można przeczytać w najnowszym Raporcie Mobilności Transgranicznej EWL Group.
Reklama
Reklama

Obecnie w Polsce mieszka ponad 1,5 miliona obywateli Ukrainy, którzy stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców. Badanie przeprowadzone pod koniec grudnia 2021 roku przez EWL Group i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wykazało, że obywatele Ukrainy coraz chętniej deklarują chęć osiedlenia się w Polsce na stałe, szczególnie, gdy mają możliwość podjęcia legalnej pracy zgodnie ze zdobytymi kwalifikacjami.

Z raportu wynika, że 38 proc. Ukraińców rozważa migrację, a 24 proc. chętnie przeprowadziłoby się do Polski na kilka lat. Nie bez znaczenia jest też możliwość otworzenia własnego biznesu w Polsce, który według raportu, rozważa 42 proc. ankietowanych. Jest to znaczny wzrost w porównaniu do 2019 roku, kiedy o pracy na własny rachunek myślało tylko 28 proc. respondentów.

Jednocześnie coraz więcej obywateli Ukrainy przyjeżdżających do Polski w celach zarobkowych ma wyższe wykształcenie i chciałoby pracować w swoim zawodzie. Aż 60 proc. respondentów zadeklarowało posiadanie takiego wykształcenia, co stanowi znaczącą zmianę w porównaniu do 2019 roku, w którym dyplom wyższej uczelni miało 28 proc. badanych.

"Zmienia się profil pracownika transgranicznego, jego aspiracje i cele w życiu zawodowym, ale też prywatnym. Znacznie więcej obcokrajowców znajduje zatrudnienie w administracji, usługach czy branży IT. Wielu cudzoziemców decyduje się zamieszkać w naszym kraju na dłużej, planuje sprowadzić tu rodzinę, otworzyć własny biznes i płacić podatki. Nie dziwi więc fakt, że poszukują oni pracy zgodnej ze swoimi kwalifikacjami zawodowymi, a te są coraz wyższe" – zauważa Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży EWL Group.

Z kolei dla polskich pracodawców istotny jest fakt, że coraz więcej Ukraińców posługuje się płynnie językiem polskim. W 2019 roku tylko 18 proc. badanych posiadało dobrą znajomość języka polskiego, podczas gdy pod koniec 2021 roku ich odsetek wzrósł do 46 proc.

Ponadto Polska w ciągu ostatnich kilku miesięcy stała się najczęściej wybieranym państwem zagranicznym, w którym migranci z Ukrainy chcieliby pracować i osiedlać się. Jako pierwszy kierunek migracji wskazało ją aż 53 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy, które wybrało 50 proc. badanych, na trzecim - Kanada, którą zaznaczyło 43 proc. uczestników badania.

Czytaj więcej:

Johnson: Ukrainie grozi większe niebezpieczeństwo niż kiedykolwiek

CBOS: Kogo lubią, a kogo nie lubią Polacy?

Przybywa cudzoziemców w Polsce. Wzrost wydanych zezwoleń jest o 42% większy niż przed pandemią

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama