Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ukraina przedstawi swoją propozycję pokojową pod koniec lutego, w rocznicę rosyjskiej inwazji

Ukraina przedstawi swoją propozycję pokojową pod koniec lutego, w rocznicę rosyjskiej inwazji
Ukraińscy żołnierze w Bachmucie na wschodzie Ukrainy, 21 grudnia 2022 r. (Fot. SAMEER AL-DOUMY/AFP via Getty Images)
Pod koniec lutego, w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, władze w Kijowie zamierzają przedstawić swoją propozycję pokojową. Będzie to rozwinięcie wcześniejszej 10-punktowej 'formuły pokoju', nakreślonej w listopadzie przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformował dziennik 'Wall Street Journal'.

Ukraina chciałaby przystąpić do ewentualnych rozmów z Rosją jako państwo, które osiągnęło znaczące sukcesy na froncie. Umożliwiłoby to Kijowowi domaganie się poważnych ustępstw ze strony Moskwy. Dlatego ukraińskie władze zamierzają w najbliższych miesiącach wzmocnić swoją pozycję negocjacyjną i uzyskać jak najwięcej na polu walki - przekazał "WSJ" za "oficjelami z USA, Ukrainy i krajów NATO".

Dziesięciopunktowa ukraińska "formuła pokoju" została przedstawiona przez Zełenskiego w listopadzie w wystąpieniu online podczas szczytu G20 na Bali w Indonezji.

Wśród ogólnych postulatów Kijowa znalazły się wówczas: bezpieczeństwo jądrowe, żywnościowe i energetyczne, uwolnienie wszystkich jeńców i deportowanych, realizacja Karty Narodów Zjednoczonych, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i ładu światowego, zakończenie działań bojowych, wycofanie rosyjskich wojsk, przywrócenie sprawiedliwości, przeciwdziałanie zbrodniom przeciwko środowisku, niedopuszczenie do eskalacji, a także podpisanie dokumentu o zakończeniu wojny.

Obecnie, pod koniec roku, zarówno Ukraina, jak i Rosja nie stawiają jednak na rozwiązania dyplomatyczne. Przeciwnie - starają się uzyskać zewnętrzne wsparcie przed kolejnymi miesiącami działań zbrojnych.

Świadczy o tym nie tylko środowa wizyta Zełenskiego w Waszyngtonie, ale także zrealizowana niemal w tym samym czasie podróż byłego rosyjskiego prezydenta i premiera Dmitrija Miedwiediewa do Pekinu. Wysłannik Putina spotkał się tam z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem - przypomniał "WSJ".

W okresie pomiędzy lutym i kwietniem Moskwa spróbuje przeprowadzić nową ofensywę na Ukrainie. Kreml nie będzie zainteresowany negocjacjami, dopóki nie zaatakuje ponownie i nie sprawdzi, ile może osiągnąć środkami militarnymi - podkreślił amerykański dziennik, powołując się na źródła w "europejskich kręgach dyplomatycznych".

W środę prezydent Zełenski złożył kilkugodzinną wizytę w USA. Była to jego pierwsza zagraniczna podróż od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj. Ukraiński przywódca spotkał się z prezydentem Joe Bidenem, a następnie wystąpił przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Najważniejszym efektem wizyty była decyzja Białego Domu o przekazaniu Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej o wartości 1,85 mld dolarów.

W kolejnym pakiecie uzbrojenia znajdą się m.in. bateria systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, a także m.in. zestawy JDAM (Joint Direct Attack Munition), dzięki którym możliwe jest przekonwertowanie niekierowanych bomb lotniczych w naprowadzane satelitarnie pociski. Nowa transza pomocy militarnej ma obejmować również amunicję artyleryjską.

Czytaj więcej:

Biały Dom przed wizytą prezydenta Zełenskiego: USA nie dążą do bezpośredniej wojny z Rosją

Ukraina krajem roku 2022 brytyjskiego tygodnika "The Economist"

CNN po wizycie Zełenskiego w USA: Wojna Rosji z Ukrainą wchodzi w nową fazę

Media: Wizyta prezydenta Ukrainy w USA jak Churchilla w 1941 r.

    Kurs NBP z dnia 23.05.2024
    GBP 5.0113 złEUR 4.2699 złUSD 3.9394 złCHF 4.3072 zł

    Sport