Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Rząd rozważa nakładanie nielegalnym imigrantom elektronicznych bransoletek

UK: Rząd rozważa nakładanie nielegalnym imigrantom elektronicznych bransoletek
Jedną z głównych rozważanych opcji ma być zakładanie wszystkim przybywającym elektronicznych bransoletek, co pozwoli władzom na lokalizację miejsca ich pobytu. (Fot. Getty Images)
Wobec kurczących się możliwości przetrzymywania nielegalnych imigrantów czekających na deportację z Wielkiej Brytanii rząd tego kraju rozważa zakładanie im elektronicznych bransoletek z odbiornikami GPS, by zapobiec sytuacji, że uciekną i znikną bez śladu.
Reklama
Reklama

Informację o takim pomyśle podał wczoraj dziennik "The Times", a później minister spraw wewnętrznych Suella Braverman potwierdziła, iż faktycznie jest to jedną z rozważanych opcji.

Jak przypomina gazeta, ustawa o nielegalnej migracji, która weszła w życie w lipcu, nakłada na minister spraw wewnętrznych obowiązek zatrzymania nielegalnych migrantów po ich przybyciu do czasu ich deportacji.

Deportacja do Rwandy, z którą brytyjski rząd zawarł stosowną umowę, jest jednak w zawieszeniu po orzeczeniu Sądu Apelacyjnego, który uznał, że nie może być ona uważana za bezpieczny kraj, zatem plan jest niezgodny z prawem.

Według "The Times", urzędnicy MSW zostali poproszeni o "dogłębne zbadanie" alternatyw dla zatrzymywania nielegalnych imigrantów, biorąc pod uwagę fakt, że centrum detencyjne, w którym mieliby być przetrzymywani czekający na deportację, może pomieścić tylko 2 500 osób.

W brytyjskim społeczeństwie już od jakiegoś czasu narastają niepokoje społeczne związane z rosnącą liczbą nielegalnych imigrantów w kraju. (Fot. Getty Images)

Jedną z głównych rozważanych opcji ma być zakładanie wszystkim przybywającym elektronicznych bransoletek, co pozwoli władzom na lokalizację miejsca ich pobytu. Urzędnicy ostrzegają jednak, że wiązałoby się to z ogromnymi kosztami i istnieją obawy, że nie byłoby wystarczającej liczby urządzeń.

Inną opcją jest uzależnienie wsparcia, takiego jak zakwaterowanie lub dodatki finansowe, od regularnego meldowania się. Ale jak pisze "The Times", obie opcje wiązałyby się z poważnymi wyzwaniami prawnymi. Wycofanie wsparcia groziłoby naruszeniem przez MSW prawnego obowiązku zapobiegania ubóstwu migrantów.

Urzędnicy ostrzegli również, że elektroniczne bransoletki mogą stanowić wyzwanie z punktu widzenia praw człowieka.

"Dysponujemy kilkoma tysiącami miejsc w ośrodkach detencyjnych w naszym istniejącym systemie deportacji. Będziemy intensywnie pracować nad zwiększeniem tej liczby, ale jasne jest, że badamy szereg opcji - wszystkie opcje - aby zapewnić, że mamy taki poziom kontroli nad ludźmi, aby mogli szybko przepływać przez nasz system, aby umożliwić nam ich wydalenie" - wyjaśniła Braverman w stacji Sky News, zapytana o kwestię elektronicznych bransoletek.

Od początku tego roku do Wielkiej Brytanii przybyło przez kanał La Manche prawie 19 tys. nielegalnych imigrantów. 

Czytaj więcej:

"The Times": Nie będzie umowy o odsyłaniu imigrantów pomiędzy UK a UE?

W ciągu pięciu lat koszt utrzymania nielegalnych imigrantów w UK wzrośnie do 5-6 mld funtów

Masowa imigracja jest w oczach Brytyjczyków jednym z najpoważniejszych problemów

Koszt utrzymania azylantów w UK wzrósł prawie dwukrotnie. "To nieakceptowalne"

    Komentarze
    • Celestyn76
      29 sierpnia 2023, 13:07

      A nie lepiej za gonic ich do roboty?plantacje czekaja pola czekaja a beneficiarzy nawet pod bronia nie zagonisz do roboty

    • Benekiciaż
      29 sierpnia 2023, 13:48

      Ale oni już mają bransolety i to takie że nam.sie tylko sniily...ciuchy Armani i wujkowie szejkowie .a tak swoją drogą z kad ci pakole mają na te auta i bogate życie jak.oni nie pracują wogole?Ja ich nie lubię bo oni abstynenci są!A wiadomo kto nie pije ten kabluje!

    • Drakus
      29 sierpnia 2023, 19:55

      Brytyjczykom brakuje zdecydowanego działania. W Polsce z Zakładach Karnych więźniowie pracują więc dlaczego tacy imigranci mają nie pracować. Przypłynąłeś tu na pontonie to pracuj, albo spadaj, jazda musi być krótka. Kto nie jest potrzebny nie dostaje wizy, ani jakiegoś azylu. My mamy płot na granicy z Białorusią. Oni na wodzie też mogą ustawić barierę z zakotwiczonych kapsuł alarmujących o wszystkim co się zbliży do granicy. Oczywiście taki sprzęt kosztuje i zanim coś wymyślą przypłynie dużo takich z nożem za paskiem.

    • Cesio
      29 sierpnia 2023, 20:42

      Czy nielegalnie sprowadzani pracownicy przez NHS też dostaną smart vizowe gadżety?

    • Rysio
      30 sierpnia 2023, 05:47

      Czemu nie pisze się ze NHS sprowadzą nielegalnie ludzi do pracy omijając przepisy emigracyjne .Osoby te nie zaszczepione i bez znajomości języka mają dostęp do lekarstwo i do pacjentów. Wynikem temu jest liczne pomyłki w opiece pacjenta .

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama