Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Pacjent trafiał kolejno pod opiekę ośmiu lekarzy GP, zanim wykryto u niego raka

UK: Pacjent trafiał kolejno pod opiekę ośmiu lekarzy GP, zanim wykryto u niego raka
Wszyscy pacjenci powinni mieć wyznaczonego lekarza rodzinnego, który będzie sprawował nad nimi opiekę. (Fot. Getty Images)
Według organu nadzoru nad bezpieczeństwem opieki zdrowotnej NHS, pacjenci są zagrożeni ryzykiem niewykrycia poważnych chorób z powodu braku ciągłości opieki zapewnianej przez lekarzy pierwszego kontaktu – donosi portal BBC.
Reklama
Reklama

Jako przykład nieprawidłowości podano przypadek mężczyzny, który trafił do ośmiu różnych lekarzy pierwszego kontaktu, zanim wykryto u niego raka.

Jak twierdzi instytucja nadzorcza, zapewnienie ciągłości usług podstawowej opieki zdrowotnej powinno być zawarte w umowie z lekarzem GP. Jednak rząd uważa, że lekarze rodzinni już teraz powinni traktować to priorytetowo.

W ramach działań kontrolnych organ przeprowadził rozmowy z pacjentami i lekarzami GP, a także przeanalizował dane i opublikował szczegółowe sprawozdanie z przebiegu leczenia jednego konkretnego pacjenta.

67-letni mężczyzna, który miał schizofrenię i demencję, był leczony z powodu raka piersi, ale został wypisany ze szpitala. Dwa lata później zaczął odczuwać ból pleców.

W ciągu następnych ośmiu miesięcy odwiedził dwóch lekarzy GP świadczących porady poza godzinami pracy i sześciu lekarzy GP z jego lokalnych przychodni, a także fizjoterapeutę i pielęgniarkę GP, zanim pod koniec 2020 roku został wysłany na badania kontrolne do szpitala.

Okazało się, że w obrębie jego kręgosłupa rozwinął się wtórny nowotwór, ale było już za późno, by rozpocząć terapię i pacjent trafił do hospicjum, gdzie po jakimś czasie zmarł.

Organ nadzorczy stwierdził, że na skutek braku ciągłości opieki lekarskiej nie rozpoznano na czas choroby nowotworowej u pacjenta. Jednym z kluczowych problemów było to, że różni lekarze rodzinni, do których trafiał, przeoczyli fakt, że wielokrotnie zgłaszał się do nich z tym samym problemem.

Badający tę sprawę inspektor Neil Alexander stwierdził, że przypadek tego pacjenta jest "dobitnym przykładem" tego, co może się stać, kiedy dochodzi do zerwania ciągłości usług opieki zdrowotnej.

W raporcie krytycznie odniesiono się do faktu, że w kontrakcie z lekarzem GP nie ma określonego wymogu zapewniającego ciągłość opieki - i wezwano rząd do zajęcia się tą kwestią. Zaznaczono, że nie oznacza to konieczności wizyt zawsze u tego samego lekarza GP, ale wymianę istotnych informacji pomiędzy lekarzami w efektywny sposób.

Ponadto wskazano, że wiele systemów informatycznych wykorzystywanych przez lekarzy GP nie pozwala im na szybki i łatwy dostęp do historii chorób i informacji klinicznych.

Lekarze rodzinni, z którymi przeprowadzono rozmowy, stwierdzili, że trudności kadrowe i duża presja związana z dostępnością usług sprawiły, że kwestia zapewnienia ciągłości opieki medycznej wypadła z listy priorytetów.

Z kolei rzecznik ministerstwa zdrowia i opieki społecznej przyznał, że ciągłość opieki jest "ważna", dlatego też wszyscy pacjenci powinni mieć wyznaczonego lekarza rodzinnego, który będzie sprawował nad nimi opiekę. Dodał, że wszystkie przychodnie lekarskie powinny starać się realizować "uzasadnione prośby" o wizytę u konkretnego lekarza pierwszego kontaktu.

Czytaj więcej:

UK: Niedobór dentystów NHS przyczyną wzrostu zgonów z powodu raka jamy ustnej

Większość zagranicznych lekarzy w NHS ofiarami rasizmu ze strony pacjentów

Zagraniczni lekarze wciąż będą "kluczowi" w rekrutacji do brytyjskiego NHS

NHS England obiecuje wyeliminować raka szyjki macicy do 2040 r.

NHS England: Fatalna komunikacja z pacjentami naraża ich zdrowie na szwank

    Komentarze
    • Daniel
      30 listopada 2023, 14:40

      Wyglada to tak idziesz do lekarza pierwszego kontaktu mowisz co ci jest, ten szuka w Google choroby do opisu, mowisz ze masz 40 stopni goraczki a on zebys wrocil za tydzien jak sie nie poprawi to przepisze antybiotyk

    • Sprawiedliwy
      30 listopada 2023, 15:31

      Opieka medyczna w UK to dno dna i 3ci swiat!Tyle ludzi usmiercili co mogli zyc.Niech beda przekleci i ich dzieci na 4 pokolenia co zrobili!

    • Elauberman@gmail.com
      30 listopada 2023, 18:13

      Tak tu lecza.Ja infekcja rany po operacji usuniecia pieprza.Wizyta przez telefon.Lekarz przepisuje antybiotyk nie widząc rany po operacji.Jasnowidz

    • Matt Londonist
      30 listopada 2023, 19:51

      W niektórych krajach 3go świata studia na Wydziale Lekarskim - to coś jak ukończenie liceum na prof. Biochemia. Duża część ma lewe dyplomy. W Londynie GP to zazwyczaj wielkie rodziny z krajów 3go świata cała przychodnia i apteka kolo niej. Po wtóre bardzo dużo jest turystyki NHS ( w tym przoduje Nigeria ).

    • Celestyn76
      1 grudnia 2023, 00:11

      @Daniel to są lekarze a w zasadzie po rosyjsku wracze ostatniego kontaktu

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama