Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Liczba pracowników spoza UE przewyższa już liczbę tych z UE

UK: Liczba pracowników spoza UE przewyższa już liczbę tych z UE
Kojarzona z tanią siłą roboczą z UE branża gastronomiczna dziś została zdominowana przez Brytyjczyków i osoby spoza UE. (Fot. Getty Images)
Nowa analiza 'Guardiana' wykazała 'wyraźne przesunięcie się brytyjskiej gospodarki w kierunku pracowników z kraju i tych spoza UE'. Widoczne ma to być zwłaszcza w tych sektorach, które kiedyś utożsamiano z unijną siłą roboczą. 

Reklama
Reklama

Zdaniem dziennika, fakt, że pracownicy z Wielkiej Brytanii i spoza UE zdominowali te branże, w których do tej pory pracowali imigranci z UE "świadczy o wyraźnym wpływie Brexitu i innych wydarzeń międzynarodowych na rynek pracy i wzorce imigracyjne"

"Guardian" odnotowuje fakt, że liczba pracowników spoza UE po raz pierwszy przekroczyła liczbę tych z UE już w 2022 r. Tych pierwszych było aktywnych zawodowo 2,7 mln, a tych z UE - 2,5 mln.

Ograniczenie migracji z UE nie doprowadziło do wzrostu wynagrodzeń, bo na miejscu niewykwalifikowanej siły roboczej z UE pojawili się ich odpowiednicy spoza UE. (Fot. Getty Images)

Dominacja rodzimych pracowników ma być szczególnie widoczna w gastronomii, hotelarstwie, sprzedaży detalicznej, administracji i mechanice samochodowej.

Na Wyspach wciąż znajdują się jednak sektory, które są mocno zależne od siły roboczej z UE. Mowa m.in. o rolnictwie, rybołówstwie oraz leśnictwie. Nawet w nich jednak widać już pierwsze oznaki zmian. Jeszcze przed pandemią co 4. pracownik tych branż pochodził z UE. Dziś - już tylko co 7.

W tym samym czasie odsetek imigrantów spoza UE wzrósł do 6 proc. - w porównaniu z 2 proc. przed pandemią i 1 proc. przed referendum ws. Brexitu.

Dyrektor obserwatorium migracji Uniwersytetu Oksfordzkiego, Madeleine Sumption, oceniła, że ​​za sytuację tę odpowiada wiele aspektów związanych z Brexitem, w tym wprowadzenie surowego systemu wizowego oraz liberalizacja zasad pracy dla zagranicznych studentów.

Czy Wielka Brytania stała się lepszym miejscem poza UE? (Fot. Getty Images)

"Polityka związana z Brexitem ograniczyła migrację przede wszystkim do branż z niskimi płacami. Pojawiły się jednak sytuacje niezależne, w tym wojna na Ukrainie i kryzys w Hongkongu, które sprawiły, iż poziom tej migracji nie spadł, a jedynie zmienił się jej charakter" - zauważyła Madeleine Sumption.

Przed 2020 r. aż dwie trzecie zagranicznych pracowników w sektorach hotelarstwa i usług administracyjnych było obywatelami UE, podobnie jak w sektorach handlu hurtowego, handlu detalicznego i naprawy pojazdów oraz w sektorze wydobywczym. Według danych HMRC, obecnie osoby z krajów UE stanowią mniej niż połowę pracowników urodzonych poza Wielką Brytanią.

W branży nieruchomości oraz sektorze profesjonalnym i naukowym przed 2020 r. stosunek międzynarodowej siły roboczej wynosił blisko 50:50. Obecnie pracownicy spoza UE stanowią 55 proc. ogółu.

Przemysł wytwórczy oraz przemysł artystyczny i rozrywkowy nadal zatrudniają więcej obywateli UE niż obywateli spoza UE, ale liczba tych ostatnich znacznie wzrosła w ostatnim czasie.
 

Czytaj więcej:

Brexit: Ministrowie rezygnują z terminu zniesienia obowiązujących w UK przepisów unijnych

Nigel Farage szczerze o Brexicie: "Nie powiódł się"

Rekordowa liczba mieszkańców UK nie pracuje z powodu złego stanu zdrowia

Konserwatyści i przeciwnicy UE coraz częściej nazywają Brexit "porażką"

Media na Wyspach: Dominic Raab zakończy swoją polityczną karierę

Brytyjskie firmy uciekają do Niemiec po Brexicie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 04.06.2024
    GBP 5.0403 złEUR 4.2923 złUSD 3.9448 złCHF 4.4067 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama