Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Kontrowersje wobec planów użycia kamer do rozpoznawania twarzy przez policję

UK: Kontrowersje wobec planów użycia kamer do rozpoznawania twarzy przez policję
Nowoczesne kamery są tak dokładne, że mogą wykryć w tłumie np. bliźnięta. (Fot. Getty Images)
Działacze na rzecz praw człowieka na Wyspach w ostrych słowach odnieśli się do planów londyńskiej policji, aby w czasie koronacyjnego weekendu wykorzystać system do rozpoznawania twarzy na żywo. Met Police zwraca uwagę, że pozwoli to zapewnić większe bezpieczeństwo w czasie tłumnych celebracji.
Reklama
Reklama

Metropolitan Police rozważa użycie kontrowersyjnej technologii - po raz pierwszy na masową skalę - już w ten weekend. System ma opierać się na analizowaniu twarzy wszystkich przechodniów i sprawdzaniu, czy w tłumie nie znajduje się ktoś z tzw. listy obserwacyjnej.

Nie wiadomo obecnie, kto dokładnie znajduje się na tej liście. Eksperci oceniają, że może chodzić zarówno o osoby stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, jak i drobnych przestępców.

Brytyjska policja zamierza użyć nowego systemu w czasie koronacyjnego weekendu. (Fot. Getty Images)

"Rozpoznawanie twarzy to dystopijne narzędzie, które narusza nasze prawa i zagraża naszej wolności" - skomentowała krótko Emmanuelle Andrews, kierowniczka ds. polityki i kampanii z organizacji Liberty.

"Wszyscy mamy prawo do życia bez obserwacji i monitoringu. W ten weekend jednak każdy, kto znajdzie się w pobliżu miejsca koronacji, będzie miał zeskanowaną twarz przez tę wysoce opresyjną technologię" - dodała.

Technologia używana przez Met Police budzi wiele kontrowersji głównie ze względu na fakt, iż ma problem z osobami o ciemnym kolorze skóry. Jest to bardzo dokładny system, który bezbłędnie jest w stanie wykryć np. bliźniaki w tłumie i oznaczyć je jako osoby spokrewnione.

Z drugiej jednak strony dokładność spada, gdy kamery uchwycą osoby czarnoskóre, co może prowadzić do nadużyć i niesłusznych zatrzymań.

"Rozpoznawanie twarzy na żywo nie jest wymienione w żadnym brytyjskim prawie, nigdy nie było przedmiotem debaty w parlamencie i jest jedną z najbardziej ingerujących w prywatność technologii, jakie kiedykolwiek zastosowano w brytyjskiej policji" - przekazała grupa Big Brother Watch, wzywając Met Police do rezygnacji z tego rodzaju środków.
 

Czytaj więcej:

Ekoaktywiści rozpoczęli serię strajków. Potrwają do dnia koronacji Karola III

Policja aresztowała mężczyznę, który prawdopodobnie wrzucał naboje na teren pałacu Buckingham

"Pracują, by inni mogli świętować". Związki zawodowe o osobach pracujących w czasie koronacji

Polska para prezydencka weźmie udział w koronacji króla Karola III

    Komentarze
    • Arek
      4 maja 2023, 17:53

      Tylko czekać na zakaz noszenia masek hahaha jak można być aż tak głupim?

    • Celestyn76
      4 maja 2023, 21:45

      Jak ktos nic nie zrobil to nie ma sie czego oba wiac i tyle a czlowieki z tych orgsnizacji zawsze bronia lewusow i zbirow co wychodzi na jedno

    • Antek
      4 maja 2023, 23:11

      Zaczyna sie,, powolutku wprowadzają innowacyjne systemy niby przy okazjii,, za chwile nawet sie nie obejrzymy będzie pełna inwigilacja,,...każdego twojego kroku...

    • Benekiciaż
      5 maja 2023, 06:13

      No a te panie zakryte całe w szatach? To one mogą be?karnie robić co chcą i ich jakoś nie rozpozna ta kamera?Ja też będę chodził jak one i sobie wymyślę swoją religie i powiem ze ja tak muszę bo mi moja religia tak każe.

    • Uwazam, ze...
      5 maja 2023, 08:25

      Uwazam, ze to poprawi bezpieczenstwo i powinno byc stosowane nie tylko poczas koronacji.

    • Captain britain
      5 maja 2023, 14:04

      Z jednej strony gdyby faktycznie poprawiło to bezpieczeństwo i pomogło wyłapywać kryminalistów, turystów -inżynierów, ludzi poszukiwanych lub przebywających nielegalnie czemu nie? Oczywiście pewnie dochodziło by nadużyć, śledzenia ludzi przez służby, sprzedawania danych osobowych, nawyków różnym firmą, łatwej dyskryminacji nie wygodnych oponentów politycznych, działaczy społecznych. Nietrudno wyobrazić sobie sprzedaż tej technologii prywatnym firmą choćby do kontroli pracowników, konsumentów taki system może być zhakowany . Bardzo niebezpieczna technologia.

    • Lewak
      6 maja 2023, 06:27

      @Celestyn. To jest właśnie myślenie prawaków. Tu nie chodzi o to, czy ktoś coś zrobił, lub nie. Ktoś " prywatnie " wrzuci Twoje zdjęcie, a Ty z kochanką ( kochankiem ) za rączkę ? I d.pa zimna.

    • Czytelnik anonimowy
      7 maja 2023, 06:26

      Uwazam, ze... tekst musisz najpierw zrozumieć,nie ma słowa o bezpieczeństwie, chodzi o rasizm, rozpoznawanie twarzy jest używane tylko w Chinach i w UK

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama