Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Kontrowersje wobec planów użycia kamer do rozpoznawania twarzy przez policję

UK: Kontrowersje wobec planów użycia kamer do rozpoznawania twarzy przez policję
Nowoczesne kamery są tak dokładne, że mogą wykryć w tłumie np. bliźnięta. (Fot. Getty Images)
Działacze na rzecz praw człowieka na Wyspach w ostrych słowach odnieśli się do planów londyńskiej policji, aby w czasie koronacyjnego weekendu wykorzystać system do rozpoznawania twarzy na żywo. Met Police zwraca uwagę, że pozwoli to zapewnić większe bezpieczeństwo w czasie tłumnych celebracji.
Reklama
Reklama

Metropolitan Police rozważa użycie kontrowersyjnej technologii - po raz pierwszy na masową skalę - już w ten weekend. System ma opierać się na analizowaniu twarzy wszystkich przechodniów i sprawdzaniu, czy w tłumie nie znajduje się ktoś z tzw. listy obserwacyjnej.

Nie wiadomo obecnie, kto dokładnie znajduje się na tej liście. Eksperci oceniają, że może chodzić zarówno o osoby stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, jak i drobnych przestępców.

Brytyjska policja zamierza użyć nowego systemu w czasie koronacyjnego weekendu. (Fot. Getty Images)

"Rozpoznawanie twarzy to dystopijne narzędzie, które narusza nasze prawa i zagraża naszej wolności" - skomentowała krótko Emmanuelle Andrews, kierowniczka ds. polityki i kampanii z organizacji Liberty.

"Wszyscy mamy prawo do życia bez obserwacji i monitoringu. W ten weekend jednak każdy, kto znajdzie się w pobliżu miejsca koronacji, będzie miał zeskanowaną twarz przez tę wysoce opresyjną technologię" - dodała.

Technologia używana przez Met Police budzi wiele kontrowersji głównie ze względu na fakt, iż ma problem z osobami o ciemnym kolorze skóry. Jest to bardzo dokładny system, który bezbłędnie jest w stanie wykryć np. bliźniaki w tłumie i oznaczyć je jako osoby spokrewnione.

Z drugiej jednak strony dokładność spada, gdy kamery uchwycą osoby czarnoskóre, co może prowadzić do nadużyć i niesłusznych zatrzymań.

"Rozpoznawanie twarzy na żywo nie jest wymienione w żadnym brytyjskim prawie, nigdy nie było przedmiotem debaty w parlamencie i jest jedną z najbardziej ingerujących w prywatność technologii, jakie kiedykolwiek zastosowano w brytyjskiej policji" - przekazała grupa Big Brother Watch, wzywając Met Police do rezygnacji z tego rodzaju środków.
 

Czytaj więcej:

Ekoaktywiści rozpoczęli serię strajków. Potrwają do dnia koronacji Karola III

Policja aresztowała mężczyznę, który prawdopodobnie wrzucał naboje na teren pałacu Buckingham

"Pracują, by inni mogli świętować". Związki zawodowe o osobach pracujących w czasie koronacji

Polska para prezydencka weźmie udział w koronacji króla Karola III

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama