Menu

Tusk ostrzega May. "Niewynegocjowanie umowy w sprawie warunków Brexitu będzie złe dla Brytyjczyków"

Tusk ostrzega May.
Brytyjskie media odebrały wystąpienie Tuska jako "groźby pod adresem UK". (Fot. Getty Images)
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ostrzegł, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE bez wynegocjowania umowy z UE w sprawie warunków Brexitu byłoby złe dla wszystkich, a zwłaszcza dla Brytyjczyków. Zapewnił, że zrobi wszystko, by uzgodnić dobrą umowę.
Reklama

"Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zapewnić, by UE i Wielka Brytania były bliskimi przyjaciółmi w przyszłości. Będzie nam brakować Wielkiej Brytanii jako członka UE. Jednocześnie chcę jeszcze raz podkreślić, że drzwi UE pozostaną otwarte dla naszych brytyjskich przyjaciół" - przekazał Tusk w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Dodał, że Unia przygotowuje się do negocjacji nad porozumieniem w sprawie warunków wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, które rozpoczną się po złożeniu przez rząd w Londynie oficjalnej noty o zamiarze opuszczenia Unii. Ma to nastąpić pod koniec marca. "Chcemy, by proces ten był konstruktywny i dobrze zorganizowany" - dodał Tusk.

"Jednak należy też odnieść się do twierdzeń, które coraz częściej przybierają formę pogróżek, że brak porozumienia będzie dobry dla Wielkiej Brytanii, a zły dla UE. Chcę powiedzieć jasno, że scenariusz braku porozumienia byłby zły dla wszystkich, ale przede wszystkim dla Wielkiej Brytanii, bo pozostawiłby wiele nierozwiązanych problemów" - podkreślił szef Rady Europejskiej.

"Nie damy się zastraszyć przez te groźby i zapewniam, że one po prostu nie będą skuteczne. Naszym celem jest spokojny rozwód i dobre ramy na przyszłość. I dobrze wiedzieć, że premier Theresa May podziela ten pogląd" - oświadczył Tusk.

Brytyjska premier m.in. w swoim styczniowym wystąpieniu na temat przygotowań do Brexitu powiedziała, że brak porozumienia z UE byłby lepszy niż złe porozumienie. Według May, celem Wielkiej Brytanii będzie wypracowanie ambitnej umowy o wolnym handlu z UE.

 

  Komentarze


  • MC Thomas
   15 marca, 14:50

   Ja już słyszałem więcej frazesów z ust Donalda Tuska niż żyje Polaków w Wlk. Brytanii. Do dzisiaj można na you tube znaleźć jego wypowiedzi z okresu zanim przejął władzę i porównać sobie to z rzeczywistością jaką PO sobie zostawił. Żenujący facecik. Sekretarka Junckera. Nie wiem PO co Junckerowi taka brzydka sekretarka?

  • Polka
   15 marca, 16:06

   a gdzie pytanie o nas Polakow ty gnomie ???!!!!!! ty masz dbac o nasze interesy !!! sprzedawczyk

  • Leon
   15 marca, 16:25

   On widzi tylko czubek glowy swojej selretarki

  • Wed
   15 marca, 18:00

   To weźcie kasztany wracajcie do kraju, gdzie rzekomo PIS tak wspaniale dba o ojczyznę i stulcie japy

  • Kaja
   15 marca, 22:02

   rudy sprzedawczyk!!!!!!!! Zaznaczam glaby KO-dowskie ze nikt mi nie placi!!!!!!!!!

  • Xxl
   16 marca, 08:48

   Kaja weź lepiej pale zrób komuś jeśli tak to wszystko upraszczasz
   Nie lubię Po ani PiS SLD kod nowoczesnej
   Ale Tusk jest najlepszym polskim politykiem i PO zrobiło najwięcej dla obywateli.
   Wielu z nas wyjechało.
   Dostało taka możliwość
   Wiele firm w pl zwiększyło obroty dzięki temu że otworzył się im nowy rynek gdzie Polacy zawijali polskie produkty jak świeże bułki.
   I z tym nie ma co dyskutować.
   Zresztą gdy był kryzys wielu obecnych wyborców pis mówiło mi o powrocie bo w pl jest lepiej do czego podchodziłem z dystansem.
   Były to czasy rządów PO
   Fakt ze polityka imigracyjna dotycząc

  • Grzegorz rozwadowski
   17 marca, 17:06

   Tusk najwieksza k.....wa nowoczesnej Europy

  • Kas
   17 marca, 20:27

   A ja sie raczej zastanawiam czy Tusk nie stal sie wlasnie narzedziem w rekach UE... no bo dlaczego ktos mialby nosa wychylac i negocjowac z UK w spr brexit narazajac swoj kraj, skoro jest sobie taki Donaldzik i on sie moze pomeczyc...reszta umyje raczki i powie: my nic nie zrobilismy...to ten Polaczek, ktorego wlasny rzad nie poparl... Donald T.Wygnanczyk

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 24.11.2017
  GBP 4.729 złEUR 4.212 złUSD 3.549 złCHF 3.616 zł

  Sport


  Reklama