Turniej WTA w Indian Wells: Świątek awansowała do finału

Iga Świątek nie dała rywalce nawet jednej okazji na przełamanie. (Fot. Getty Images)
Iga Świątek awansowała do finału turnieju WTA rangi 1000 w kalifornijskim Indian Wells. Rozstawiona z numerem jeden polska tenisistka pokonała Ukrainkę Martę Kostiuk (nr 31) 6:2, 6:1. Spotkanie trwało godzinę i dziewięć minut.

To było drugie spotkanie tych zawodniczek i druga wygrana Świątek.

Pierwszego seta podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego wygrała gładko, choć zanotowała tylko cztery uderzenia wygrywające. Kostiuk starała się grać agresywnie, ale raz po raz się myliła. Popełniła aż 15 niewymuszonych błędów, przy zaledwie czterech Świątek. Kiepsko funkcjonował też serwis Ukrainki.

Od stanu 1:1 w pierwszym secie Świątek wygrała dziewięć z kolejnych dziesięciu gemów. W efekcie nie tylko szybko zamknęła pierwszą partię, ale też w drugiej wypracowała sobie komfortowe prowadzenie 4:0.

Z powodu problemów ze stopą Kostiuk skorzystała z przerwy medycznej. Długimi fragmentami Ukrainka była całkowicie bezradna, ale zdołała ugrać jeszcze jednego gema.

Polka spotkanie zakończyła z 14 zagraniami wygrywającymi i tylko sześcioma niewymuszonymi błędami. Nie dała rywalce nawet jednej okazji na przełamanie.

W niedzielnym finale zagra z Greczynką Marią Sakkari (nr 9). Polka przegrała z Sakkari trzy mecze w 2021 roku, ale w 2022 dwa razy z nią wygrała. To będzie 23. finał Świątek w imprezie rangi WTA. Na koncie ma 18 tytułów.

Świątek, która w Indian Wells triumfowała w 2022 roku po wygranej w finale z Sakkari, w pierwszej rundzie miała "wolny los". W drugiej pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:3, 6:0, w trzeciej rozstawioną z numerem 26 Czeszkę Lindę Noskovą 6:4, 6:0, a w 1/8 finału Julię Putincewą z Kazachstanu 6:1, 6:2. W ćwierćfinale natomiast skreczowała Dunka polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki.