Menu

Turcja chce powrotu kary śmierci? Francja oburzona

Turcja chce powrotu kary śmierci? Francja oburzona
Prezydent Turcji zapowiedział zainicjowanie "natychmiastowej debaty" nad przywróceniem w kraju kary śmierci. Erdogan nie wykluczył zorganizowania w tej sprawie kolejnego referendum, gdyby miało się to okazać konieczne. (Fot. Getty Images)
Władze Francji oceniły dzisiaj, że referendum w Turcji w sprawie przywrócenia kary śmierci, którego zorganizowanie proponuje prezydent tego kraju Recep Tayyip Erdogan, byłoby "zerwaniem z wartościami" europejskimi.
Reklama

Nazajutrz po wygranej przez obóz rządzący w Turcji referendum w sprawie zmiany systemu rządów z parlamentarnego na prezydencki kancelaria prezydenta Francji oceniła w oświadczeniu, że "zorganizowanie referendum w sprawie kary śmierci oznaczałoby ewidentnie zerwanie z wartościami oraz zobowiązaniami" powziętymi przez Turcję "w ramach Rady Europy".

Paryż "odnotowuje wyniki ogłoszone" po wczorajszymn referendum, a także "podawanie w wątpliwość" tych liczb, zauważając, że dane te "pokazują, iż społeczeństwo tureckie jest podzielone w sprawie przewidywanych głębokich reform" w kraju.

"Wartości i zobowiązania powzięte w Radzie Europy powinny skłaniać tureckie władze do prowadzenia otwartego i szczerego dialogu ze wszystkimi uczestnikami życia politycznego i społecznego" - wskazała kancelaria prezydenta Francji.

W osobnym komunikacie francuskie MSZ sprecyzowało, że Paryż "z uwagą przeanalizuje sprawozdanie końcowe Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz przedstawicieli Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, którzy brali udział w obserwacji tego głosowania" w Turcji.

Powołując się na te same "wartości i zobowiązania w Radzie Europy", "wśród których są poszanowanie pluralizmu, podziału władzy i praworządności", MSZ Francji "wzywa również turecki rząd, żeby stosował się do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, której Turcja jest sygnatariuszem i która zakazuje m.in. stosowania kary śmierci".

W niedzielę przemawiając do tłumów, jakie zgromadziły się w rodzinnym mieście Erdogana – Stambule, prezydent zapowiedział zainicjowanie "natychmiastowej debaty" nad przywróceniem w kraju kary śmierci. Erdogan nie wykluczył zorganizowania w tej sprawie kolejnego referendum, gdyby miało się to okazać konieczne. W czasie kampanii przed głosowanie wielokrotnie opowiadał się za przywróceniem kary śmierci, jeśli będą tego chcieli Turcy. 

Szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber opowiedział się po zwycięstwie w tureckim referendum zwolenników prezydenckiego systemu rządów za przerwaniem negocjacji z Turcją o jej przyjęciu do Unii Europejskiej.

 

  Komentarze


  • Czytelnik
   17 kwietnia 2017, 16:20

   Nie bardzo rozumiem, czym są te "wartości europejskie" - bo widzę, że pobłażaniem mordercom, gwałcicielom, pedofilom, złodziejom, ludziom z tak zwanym antisocial personality dissorder - czyli niewychowanym agresywnym chamom i prostakom, kosztem ofiar, czyli tych którzy już doświadczyli okrucieństwa i tych którzy go doświadczą. Ale może tak ma być, bo rządzącym jest wygodniej (taniej), że społeczeństwa nie trzeba trzymać za mordę przy pomocy wojska, czy policji, wystarczą określone warunki ekonomiczne i spuszczone ze smyczy, czujące się bezkarnie niebezpieczne bydło.

  • Baramba
   18 kwietnia 2017, 07:55

   Francja i jej wartości europejskie w stylu multi-kulti. ta ich wypowiedź to jakiś żart. Z resztą teraz i tak ich nikt nie słucha.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama