Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tunel pod Stonehenge może zniszczyć słynny monument

Tunel pod Stonehenge może zniszczyć słynny monument
Stonehenge jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Najpierw stabilności monumentu Stonehenge zagrażała droga, auta i spaliny - teraz także tunel. Eksperci twierdzą, że budowa podziemnej drogi zamiast ochronić kamienny krąg, przyczyni się do jego zniszczenia.
Reklama
Reklama

O tunelu pod Stonehenge mówiło się od lat, ale brakowało na niego pieniędzy. Przebudowana ma być cała droga A303 łącząca Londyn z południowym zachodem kraju. To właśnie przy tej szosie stoi charakterystyczny kromlech, czyli kamienny krąg.

Do 2021 roku rząd ma przeznaczyć środki właśnie na A303. Główna droga przebiegająca koło Stonehenge ma zostać zastąpiona przez długi na 3 km tunel, biegnący pod zabytkową strukturą.

Obecnie jednopasmówka A303 koło Wiltshire to ciągłe źródło korków. Według nowego pomysłu - tunel, który ją zastąpi, będzie dwupasmówką i zredukuje korki oraz czas przejazdu dla okolicznych mieszkańców. Poza tym sznur samochodów nie będzie dzięki temu psuł widoku słynnego monumentu.

Wcześniej ekolodzy bili na alarm, że bliskość aut i spalin niszczy kromlech, teraz wątpliwości budzi także powstanie tunelu. "Budowa tunelu może zagrozić nie tylko walorom turystycznym tego miejsca, ale też stabilności Stonehenge" - tak uważają przeciwnicy robót. 

Droga A303 tuż przy słynnym monumencie. (Fot. Getty Images)

"Budowa tunelu obok Stonehenge może oznaczać utratę unikalnego miejsca, które jest świadectwem obecności ludzi podczas epoki lodowcowej" - cytują ekspertów brytyjskie media.

Przeciwnicy budowy tunelu twierdzą, że plany obejmujące wschodnie i zachodnie wejścia do tunelu w obrębie monumentu oraz powstanie wiaduktu na rondzie niedaleko Amesbury, mogą znacznie zaszkodzić temu miejscu.

Przeciwnicy przypominają też o niestabilności kredowych skał, w których ma być wjazd pod powierzchnię ziemi. "Każda inwestycja na większą skalę może skutkować osunięciem się Stonehenge, tym bardziej, że plany nie są dokładne" - podkreśla David Jacques, archeolog z Uniwersytetu Buckingham. Wcześniej naukowiec ostrzegał rownież, że podczas prac istnieje prawdopodobieństwo uwolnienia się radioaktywnego gazu. 

Stonehenge jest jedną z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych. Monument pochodzi z epok neolitu i brązu. Kromlech ten położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii.

Obiekt od 1986 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z Avebury oraz innymi okolicznymi stanowiskami neolitycznymi.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama