Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szwecja zaostrza przepisy antyterrorystyczne, spełniając warunek Turcji na drodze do NATO

Szwecja zaostrza przepisy antyterrorystyczne, spełniając warunek Turcji na drodze do NATO
Szwecja zabiega o przystąpienie do NATO od zeszłego roku po inwazji Rosji na Ukrainę. Na zdj. premier Szwecji Ulf Kristerrson na konferencji NATO w marcu 2023 r. (Fot. JONATHAN NACKSTRAND/AFP via Getty Images)
W Szwecji od dzisiaj zaczyna obowiązywać nowe ustawodawstwo zabraniające uczestnictwa w organizacjach terrorystycznych. Według władz w Sztokholmie jest to spełnienie ostatniego warunku stawianego przez Turcję na drodze do NATO.
Reklama
Reklama

"PKK (Partia Pracujących Kurdystanu) jest organizacją sklasyfikowaną jako terrorystyczna i jest oczywiste, że teraz mamy skuteczniejsze narzędzia w ściganiu działań polegających na jej promowaniu lub wspieraniu" - podkreślił minister sprawiedliwości Szwecji Gunnar Stroemmer.

Obowiązujące od 1 czerwca przepisy wprowadzają nową formę przestępstwa "uczestnictwo w organizacji terrorystycznej", zdefiniowane jako np. finansowanie, przygotowywanie lokalu (na zebranie lub konferencję), organizacja transportu, posiłków, czy opieki nad dziećmi.

Podejrzanej osobie grozić będzie do czterech lat pozbawienia wolności albo od dwóch do ośmiu lat w przypadku poważnego przestępstwa. W przypadku kierowania organizacją terrorystyczną można zostać skazanym od dwóch lat więzienia do dożywocia.

Premier Szwecji Ulf Kristerrson w swoim artykule zamieszczonym na łamach "Financial Times" zauważył, że jego kraj, zaostrzając przepisy antyterrorystyczne, "spełnił już wszystkie warunki, do których zobowiązał się wobec Turcji".

Tymczasem w mediach społecznościowych krąży film z akcji Komitetów Rożawy (od regionu zamieszkanego przez Kurdów). Organizacja w nocy z poniedziałku na wtorek wyświetliła na fasadzie szwedzkiego parlamentu flagę PKK. Akcję skrytykowały władze Turcji.

"Jest to niedopuszczalne, że terroryści PKK wciąż mogą swobodnie działać w Szwecji, która złożyła wniosek o wejście do NATO" - napisał na Twitterze Fahrettin Altun, rzecznik prezydenta Turcji.

Według zapowiedzi Komitetów Rożawy kolejne manifestacje mają odbyć się w Sztokholmie w weekend. Niejasne jest, czy i w jakim stopniu w przypadku demonstracji zastosowanie będzie miała nowa ustawa antyterrorystyczna. W Szwecji prawo do wolności wypowiedzi jest chronione przez konstytucję.

Komitety Rożawy stały wcześniej za innymi dokonanymi na początku roku antytureckimi akcjami, m.in. organizacja przyznała się do powieszenia kukły prezydenta Turcji Erdogana przed ratuszem w Sztokholmie.

Czytaj więcej:

Szwecja chce iść w ślady Polski. Chodzi o nieruchomość Rosjan w stolicy

Szwecja: Brak rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich w Turcji "może opóźnić nasze wejście do NATO"

"New York Times": Ukraina może wstąpić do NATO na wzór RFN

Turcja: Erdogan zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama