Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szpital w Cork zainstalował ule, aby rozwiać obawy dzieci przed użądleniem 

Szpital w Cork zainstalował ule, aby rozwiać obawy dzieci przed użądleniem 
Celem projektu jest walka ze strachem wśród osób, które fatalnie zareagowały na użądlenie. (Fot. Getty Images)
Szpital Uniwersytecki w Cork (Cork University Hospital) zainstalował na swoim terenie ule, aby złagodzić obawy dzieci, które doświadczyły zagrażających życiu reakcji na użądlenia pszczół i os. 

Reklama
Reklama

Jak podkreślono, teren szpitala w Cork "stał się domem dla dziesiątek tysięcy pszczół miodnych". 

Wszyscy pacjenci szpitala będą mieć możliwość obserwowania życia owadów za pomocą specjalnych kamer. Transmisje z nich będą prowadzone m.in. w poczekalniach. 

Projekt o wartości 15 tys. euro potrwa w sumie 3 lata. Dodatkowo pozwoli on szpitalowi na produkowanie własnego miodu, który będzie sprzedawany pod marką CUHoney.

Władze szpitala podkreśliły, iż na miejscu zajmują się m.in. leczeniem dzieci, które przeszły zagrażające życiu reakcje alergiczne (anafilaksja) na użądlenia pszczół i os.

Leczenie wymaga immunoterapii – intensywnych, długotrwałych wstrzyknięć dawek jadu – co pomaga układowi odpornościowemu zbudować tolerancję.

Pomimo dużego sukcesu w zmniejszaniu ryzyka przyszłych reakcji, wielu pacjentów trzyma się do końca życia z dala od pszczół i os, mimo że mogli mieć np. rodzinne powiązania z pszczelarstwem.

Konsultant ds. alergii dr Juan Trujillo podkreślił, że projekt ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia pacjentów, że mogą dalej żyć w ten sam sposób – ze zmniejszoną możliwością wystąpienia zdarzenia zagrażającego życiu spowodowanego użądleniem.

"Muszą wiedzieć, że alergie są wszędzie, ale przy obecnym leczeniu będą mieli mniej niepokoju w przyszłości" – wyjaśnił.

Wprowadzenie uli zwiększy również różnorodność biologiczną na terenie szpitala, pomagając jednocześnie odwrócić zmniejszającą się populację pszczół w Irlandii.

Czytaj więcej:

Pszczoły i zapylacze zagrożone na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama