Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szkocja zamierza po raz pierwszy wyemitować własne obligacje

Szkocja zamierza po raz pierwszy wyemitować własne obligacje
Humza Yousaf zapowiedział wzmocnienie wysiłków na drodze do niepodległości Szkocji. (Fot. Getty Images)
Szkocja po raz pierwszy w historii wyemituje własne obligacje, co pomoże zademonstrować jej wiarygodność finansową w drodze do niepodległości - zapowiedział pierwszy minister (premier) i lider rządzącej Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Humza Yousaf.

Reklama
Reklama

"Mogę potwierdzić, że do końca tego parlamentu rząd SNP - oczywiście po przeprowadzeniu szczegółowej analizy i testów rynkowych - po raz pierwszy wejdzie bezpośrednio na międzynarodowy rynek obligacji" - oznajjmił Humza Yousaf w przemówieniu, wygłoszonym podczas kończącej się dziś w Aberdeen dorocznej konferencji SNP.

Określił to jako najbardziej ambitny do tej pory projekt SNP i wyjaśnił, że pozyskane w ten sposób pieniądze pozwolą na sfinansowanie inwestycji infrastrukturalnych, takich jak przystępne cenowo projekty mieszkaniowe.

"To zwróci uwagę inwestorów z całego świata na Szkocję. I podniesie nasz profil jako miejsca, w którym można uzyskać zwrot z inwestycji. W ten sposób pokażemy światu nie tylko, że jesteśmy krajem, w którym warto dziś inwestować. Zademonstrujemy również wiarygodność na rynkach międzynarodowych, której będziemy potrzebować, gdy staniemy się niepodległym krajem" - przekonywał szef szkockiego rządu.

Obecna kadencja szkockiego parlamentu potrwa do maja 2026 roku. Yousaf nie określił, ile rząd zamierza zebrać. Szkocki rząd wskazał, że emisja obligacji jest dozwolona na mocy przepisów z 2016 r., zgodnie z którymi władze w Edynburgu otrzymały dodatkowe uprawnienia.

W przemówieniu Yousaf przekonywał, że niepodległość Szkocji nie jest ani nieracjonalna, ani nieosiągalna, a jako argument przemawiający za tym wskazywał zwłaszcza na "całkowitą katastrofę", jaką jego zdaniem okazało się wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nie przedstawił jednak żadnych nowych planów, w jaki sposób jego rząd chciałby doprowadzić do secesji Szkocji.

W niemal wszystkich sondażach przeprowadzonych w tym roku wygrywali przeciwnicy niepodległości, choć ich przewaga rzadko kiedy była wyższa niż 5 pkt proc.

Czytaj więcej:

Była premier Szkocji: "Ostatnie dni były traumatyczne"

Szkocja: Debata na temat rosnącej liczby zgonów z powodu alkoholu

Była premier Szkocji aresztowana, a następnie zwolniona bez postawienia zarzutów

Szkocka Partia Narodowa tonuje oczekiwania w sprawie niepodległości Szkocji

    Komentarze
    • Celestyn76
      18 października 2023, 13:09

      Humza Yusaf …typowo szkockie nazwisko ciekawe z ktorego klanu pochodzi? I juz chca zadluzac zgodnie z zasada Keynesa ze kiedys wszyscy umrzemy a dlugi…spaca nastepne pokolenia Szkocji to jeden z oststnich feudalnych krajow gdzie Caloocan ziemi nalezy do kilkaset prywatnych posiadacxy wiec nie wiem czym ten typ chce zabezpieczyc pozyczki bo obligacje to pozyczka

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama