Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szefowa brytyjskiego MSW domaga się dostępu do szyfrowanych wiadomości

Szefowa brytyjskiego MSW domaga się dostępu do szyfrowanych wiadomości
Brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd zaapelowała dzisiaj do szefów największych firm technologicznych o wsparcie w walce z Państwem Islamskim (IS) w internecie. 'Razem możemy złamać kod terroru' - napisała w dzienniku 'The Telegraph'.
Reklama
Reklama

Komentarz Rudd został opublikowany przed jej wizytą na inauguracyjnym spotkaniu Global Internet Forum to Counter Terrorism (Globalne Forum Internetowe do Walki z Terroryzmem) w San Francisco w Dolinie Krzemowej, w trakcie którego będzie rozmawiała m.in. z przedstawicielami koncernów Google i Microsoft, a także serwisów społecznościowych Facebook i Twitter.

Nacisk brytyjskiego rządu na współpracę firm technologicznych z władzami wzmógł się po tym, jak 36 osób zginęło w czterech atakach terrorystycznych w Wielkiej Brytanii, z czego trzy były inspirowane przez islamski radykalizm. Jak podkreślano, służby nie były w stanie dotrzeć na czas do komunikacji pomiędzy zamachowcami ze względu na zaawansowane systemy szyfrujące dane.

"Niemal każda intryga, którą odkrywamy ma swój cyfrowy element. W sieci odkryjecie poradniki jak to się robi o dżihadzie" - napisała Rudd. Dodała, że "macki rekrutów IS w Syrii sięgają laptopów w sypialniach chłopców i coraz częściej dziewczynek w naszych miasteczkach i miastach na terenie całego kraju".

Szefowa MSZ odnotowała, że tylko w maju br. zwolennicy IS stworzyli 11 tys. nowych kont na portalach społecznościowych, a czas niezbędny do tego, aby ich przekaz zaczął być szeroko udostępniany w internecie spadł w ciągu ostatniego roku z czterech do trzech godzin. "Często kiedy my reagujemy, terroryści dotarli już do swojej grupy docelowej" - przyznała.

Jak zaznaczyła, od 2010 roku rządowa jednostka ds. zwalczania terroryzmu (Counter Terrorism Referral Unit) usunęła z internetu ponad 280 tys. elementów, które miały służyć radykalizacji, a także zamknęła miliony kont na popularnych serwisach społecznościowych.

W komentarzu dla "The Telegraph" Rudd podkreśliła, że firmy technologiczne muszą zdecydować się na bliższą współpracę w celu zagwarantowania bezpieczeństwa publicznego, w szczególności zezwalając rządowi na uzyskanie w wyjątkowych sytuacjach dostępu do treści wiadomości wysyłanych przez zaszyfrowane komunikatory.

"Chcę, żeby to było jasne - rząd wspiera silne szyfrowanie i nie ma intencji wprowadzenia zakazu szyfrowania pomiędzy użytkownikami końcowymi. Niezdolność dostępu do zaszyfrowanych danych w szczególnych i ograniczonych przypadkach - nawet pomimo zgody ministra i wysokiego rangą sędziego - znacząco ogranicza zdolność naszych agencji do zatrzymania ataków terrorystycznych i postawienia przestępców przed wymiarem sprawiedliwości" - zaznaczyła brytyjska minister.

Przedstawiciele branży zapewniali dotychczas, że o ile są gotowi współpracować z rządem ws. usuwania ekstremistycznych treści, to mają też obowiązek zachowania podstawowych wolności obywateli, którzy są użytkownikami ich aplikacji.

"Odpowiedzialność za pokonanie tego zagrożenia leży zarówno po stronie rządów, jak i branży. Mamy wspólny interes - chcemy chronić swoich obywateli i nie pozwolić na to, aby te platformy były używane w planowaniu wyrządzenia im krzywdy" - podkreśliła Rudd.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama