Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szef Ryanaira wyraża chęć zorganizowania lotów deportacyjnych z imigrantami do Rwandy

Szef Ryanaira wyraża chęć zorganizowania lotów deportacyjnych z imigrantami do Rwandy
Szef Ryanaira, Michael O'Leary, jest znany z kontrowersyjnych wypowiedzi. (Fot. Horacio Villalobos#Corbis/Corbis via Getty Images)
Szef Ryanaira, Michael O'Leary, oświadczył, że 'z radością' przewiezie do Rwandy swoimi liniami lotniczymi osoby ubiegające się w UK o azyl, ale dopiero po sezonie letnim - czytamy na portalu Metro.co.uk.
Reklama
Reklama

Brytyjski rząd nie zwrócił się dotąd do tanich linii lotniczych o pomoc w realizacji tego kontrowersyjnego planu. Dyrektor generalny Ryanair zasygnalizował jednak, że byłby zainteresowany możliwością zarobku na deportacji imigrantów do afrykańskiego kraju, znanego z łamania praw człowieka.

"Gdyby było to w zimowym rozkładzie lotów, a my mielibyśmy wolne samoloty i gdyby rząd potrzebował dodatkowych lotów deportacyjnych lub jakichkolwiek innych rejsów, z przyjemnością złożylibyśmy ofertę" - przekazał Bloombergowi O'Leary.

Plan Rishiego Sunaka, dotyczący odsyłania do Rwandy osób ubiegających się o azyl, w końcu przegłosowano w parlamencie w poniedziałek wieczorem po wielu godzinach politycznego "ping ponga" między Izbą Gmin a Izbą Lordów.

Upłynęło wiele miesięcy, odkąd Boris Johnson po raz pierwszy ogłosił ten plan, a zanim ktokolwiek wyląduje w Rwandzie, mogą minąć kolejne dwa miesiące. Rishi Sunak oświadczył w poniedziałek, że pierwsze samoloty wystartują w ciągu najbliższych 10-12 tygodni.

Osoby deportowane do Rwandy będą mogły ubiegać się o azyl w tym kraju, a nie w UK, gdzie wcześniej szukały możliwości zatrzymania się. Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 1,8 miliona funtów na osobę - jak podał oficjalny rządowy organ nadzorujący wydatki, National Audit Office.

Tymczasem obrońcy praw człowieka i eksperci prawni uważają, że ustanowione przepisy są w najlepszym wypadku niewykonalne, a w najgorszym - nieludzkie.

Organizacja Human Rights Watch określiła je mianem "niebezpiecznych i autorytarnych", ale premier Sunak uważa, że mają one kluczowe znaczenie dla powstrzymania przepływu osób ubiegających się o azyl przez kanał La Manche na małych łodziach.

Pomimo szeregu obaw napływających z różnych stron brytyjski rząd twierdzi jednak, że Rwanda jest bezpiecznym krajem dla osób, które zamierza tam deportować.

Czytaj więcej:

Rząd UK przyznał azyl obywatelom Rwandy, choć twierdzi, że jest ona bezpieczna

UK: Deportacje do Rwandy z zielonym światłem. Prezydent Rwandy obiecuje oddać pieniądze

Raport brytyjskiego parlamentu: Ustawa o deportacji do Rwandy szkodzi reputacji kraju

3 tys. funtów za przeniesienie się do Rwandy. Rząd UK chce płacić azylantom

Premier Sunak: Opuścimy Trybunał w Strasburgu, jeśli to umożliwi deportacje migrantów

Premier Sunak: Deportacje do Rwandy zaczną się za 10-12 tygodni

Brytyjski parlament przyjął ustawę umożliwiającą deportacje do Rwandy

    Komentarze
    • Klejnot Nilu
      26 kwietnia, 02:27

      "Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 1,8 miliona funtów na osobę"
      O wiele taniej juz dac 1000£ dla Mokebe z afryki pod warunkiem ze obieca ze nie bedzie sie tu pchal

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama