Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Świat coraz bardziej zaludniony - gdzie najbardziej?

Świat coraz bardziej zaludniony - gdzie najbardziej?
Według ostatnich danych z 2011 roku populacja Londynu wynosi 8,1 mln (Fot. Thinkstock)
Ponad połowa z siedmiu miliardów ludzi żyje w miastach. W 2045 r. liczba ta wyniesie 6 mld. Populacja miast wzrasta bardzo szybko, szczególnie w Azji i Afryce - poinformowało ONZ z okazji obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Ludności.
Reklama
Reklama

Święto to upamiętnia tzw. Dzień Pięciu Miliardów z 1987 r., kiedy światowa populacja osiągnęła tę liczbę. Według ONZ, w ciągu najbliższych 30 lat procesy urbanizacji i rosnąca liczba ludności spowodują gwałtowny wzrost populacji miejskiej, zwłaszcza w Afryce. W tym czasie w Nigerii urodzi się 212 mln ludzi, podczas gdy w Indiach - 404 mln, a w Chinach - 292 mln. Wyzwaniem dla władz będzie sprostanie wymaganiom rosnącej populacji poprzez zapewnienie odpowiedniego poziomu opieki społecznej, edukacji, transportu, infrastruktury i miejsc pracy.

Na świecie liczba ludności wzrosła w ostatnich latach w niezwykle szybkim tempie. W 1990 r. było tylko dziesięć megamiast, dziś jest ich 28. 38-milionowe Tokio jest największym pod względem liczby mieszkańców miastem na świecie. Następne są: Delhi (25 mln mieszkańców), Szanghaj i Meksyk (po 23 mln), Bombaj i Sao Paulo (po 21 mln).

Nowy Jork, który w 1990 r. był trzecią na świecie aglomeracją pod względem liczby mieszkańców, dziś zajmuje dziewiątą pozycję. Szacuje się, że w 2030 r. wyprzedzą go miasta z krajów rozwijających się, a Nowy Jork spadnie na 14. miejsce.

Jednocześnie ONZ przewiduje, że licząca dziś 3,4 miliarda ludność zamieszkująca obszary wiejskie, osiągnie najwyższą liczbę w 2020 r., po czym zacznie spadać, by w 2050 r. wynieść 3,1 mld osób.

Mimo że Afryka i Azja szybko się urbanizują, to na ich obszarach wciąż mieszka 90 proc. światowej ludności obszarów wiejskich.

W tym roku Dzień Ludności obchodzony jest pod hasłem "Inwestować w młodzież". ONZ podkreśla, że młode pokolenia, które będą decydować o przyszłości świata, borykają się dziś z biedą, cierpią z powodu nierówności społecznych i łamania praw człowieka. Uniemożliwia to wykorzystanie ich potencjału. Dlatego organizacja chce zwrócić uwagę na konieczność obrony praw młodych i inwestowania w ich przyszłość poprzez zagwarantowanie im dostępu do informacji i odpowiedniej edukacji.

W przeddzień Światowego Dnia Ludności unijne biuro statystyczne Eurostat opublikowało dane na temat ludności w UE. Z danych Eurostatu wynika, że w styczniu 2014 r. było 507,4 mln obywateli Unii, czyli o 1,7 mln osób więcej niż rok wcześniej. Od 1960 r. populacja UE wzrosła z 407 mln do 507 mln. Zmiana ta spowodowana jest przede wszystkim wciąż rosnącą liczbą imigrantów na Starym Kontynencie. W 2013 r. liczba ludności wzrosła w 15 krajach członkowskich, a spadła w 13, w tym Polsce.

Eurostat informuje, że w ciągu ostatniego roku spośród krajów UE Irlandia, Francja i Wielka Brytania miały najwyższy wskaźnik urodzeń, podczas gdy najniższy odnotowano w Niemczech, Grecji i we Włoszech.

Celem ustanowienia Światowego Dnia Ludności jest zwrócenie uwagi na kwestie związane z ludnością, przede wszystkim na opracowywanie ogólnych programów na rzecz rozwoju oraz konieczność znalezienia rozwiązań problemów związanych z rosnącą populacją.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama