Menu

Strzały na podparyskim lotnisku Orly. Port lotniczy ewakuowany

Strzały na podparyskim lotnisku Orly. Port lotniczy ewakuowany
Z terminala południowego, gdzie doszło do incydentu, ewakuowano prawie 3 tys. osób. (Fot. Getty Images)
Francuskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły dzisiaj na lotnisku Paryż-Orly mężczyznę, który ukradł broń żołnierzowi. Po incydencie lotnisko zostało ewakuowane, a ruch lotniczy wstrzymany.
Reklama

"Ok. godz. 8:30 mężczyzna ukradł broń żołnierzowi i próbował schronić się w sklepie. Następnie został zastrzelony przez siły bezpieczeństwa" - poinformował rzecznik MSW Pierre-Henry Brandet. Dodał, że mężczyzna nie próbował się bronić.

Siły bezpieczeństwa nie znalazły przy ciele napastnika pasa z materiałami wybuchowymi.

Według źródła policyjnego, przed incydentem na lotnisku mężczyzna ten postrzelił policjanta podczas kontroli drogowej na północ od Paryża. Źródło to twierdzi, że napastnik był zradykalizowanym muzułmaninem znanym służbom wywiadowczym.

Jak poinformował operator portu lotniczego, po incydencie zawieszono loty na obu terminalach lotniska Paryż-Orly. Niektóre samoloty są przekierowywane na drugie lotnisko we francuskiej stolicy, Roissy-Charles de Gaulle. "Ruch lotniczy na lotnisku Paryż-Orly został całkowicie wstrzymany" - podała z kolei Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC).

Z terminala południowego, gdzie doszło do incydentu, ewakuowano prawie 3 tys. osób. Pasażerowie na terminalu zachodnim są w bezpiecznym miejscu.

Na lotnisko przybył szef MSW Bruno Le Roux.

Do podobnego incydentu doszło 3 lutego przed Luwrem w centrum Paryża. 29-letni Egipcjanin uzbrojony w dwie maczety ruszył w kierunku czteroosobowego patrolu, wykrzykując groźby i "Allahu akbar". Jeden z żołnierzy oddał do niego kilka strzałów. W następstwie incydentu ranni zostali dwaj wojskowi.

Żołnierz, któremu mężczyzna wyrwał dzisiaj broń, należy do sił specjalnych patrolujących najważniejsze obiekty w całym kraju po serii dżihadystycznych zamachów, którą rozpoczął atak na redakcję satyrycznego czasopisma "Charlie Hebdo" w styczniu 2015 roku w Paryżu.

Od krwawych zamachów w Paryżu z listopada 2015 roku, w których zginęło ok. 140 osób, Francja jest w stanie najwyższej gotowości. W związku z zagrożeniem terrorystycznym kilkukrotnie w kraju przedłużano stan wyjątkowy, który ma obowiązywać co najmniej do 15 lipca br.

 

  Komentarze


  • Robi
   18 marca 2017, 11:39

   Mrker wini pociagnac do odpowiedzialnosci wszystko! To ona jest odpowiedzialna za wszystkie incydenty.

  • Don Wacik
   18 marca 2017, 18:38

   Tez mysle jak zolnierz sil spec. pozwolil odebrac sobie bron...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama