Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Steven Spielberg z wizytą w Polsce: "Pamiętać i nigdy nie zapomnieć"

Steven Spielberg z wizytą w Polsce: "Pamiętać i nigdy nie zapomnieć"
Amerykański reżyser został bardzo ciepło przyjęty przez wszystkich tych, którzy przetrwali Holocaust. "Nigdy nie możemy o tym zapomnieć" - podkreślał Spielberg. (Fot. Getty Images)
Amerykański reżyser i scenarzysta, zdobywca Oscara za film 'Lista Schindlera' - Steven Spielberg przyjechał do Polski. Weźmie dzisiaj udział w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz.
Reklama
Reklama

"33 tys. z Was dało Fundacji Shoah swoje świadectwa życia i śmierci; czuję jak głęboko przynależę do każdego z Was" – mówił wczoraj w Krakowie Steven Spielberg podczas spotkania z osobami ocalonymi z Holokaustu pod nazwą „The Past is Present”. Wspomniał na nim, że jego dziadkowie uczyli angielskiego ocalonych z Holokaustu Węgrów, którzy mieli na rękach obozowe numery. "Jako dziecko nie rozumiałem, że te numery były znakami śmierci, niewyobrażalnego cierpienia, niewyobrażalnej straty” – wspominał Spielberg. Dodał, że w poszukiwaniu żydowskiej tożsamości ważne były dla niego trzy doświadczenia: zobaczenie tych numerów, antysemityzm wśród niektórych kolegów z klasy i sąsiadów oraz przyjazd do Krakowa i nakręcenie "Listy Schindlera".

"Przetrwamy tak długo, jako długo dzieci będą słuchać waszych historii, patrzeć, co mówią wasze oczy i nieść wasze przesłanie w przyszłość dla kolejnych pokoleń. To jest nasza misja jako Shoah Foundation” – zwrócił się do ocalonych. 

Zdobywca Oscara za "Listę Schindlera" dodał, że najskuteczniejszym sposobem walki z nietolerancją i uczczenia tych, którzy ocaleli i tych, którzy odeszli, jest "wzywać siebie nawzajem do robienia tego, co zrobili ocaleni: pamiętać i nigdy nie zapomnieć”.

„Chodzi o zachowanie takich miejsc jak Auschwitz, żeby ludzie na własne oczy mogli się przekonać, że ideologie nienawiści mogą stać się osią mordu” – podkreślił Spielberg.

Dzisiaj - według informacji amerykańskich mediów - Spielberg będzie obecny na uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Weźmie w nich udział prawie trzystu byłych więźniów Auschwitz, a także przedstawiciele 49 krajów oraz duchowni różnych religii. Troje byłych więźniów przemówi podczas centralnej ceremonii. Będzie to dwoje polskich Żydów - mieszkająca obecnie w Izraelu Halina Birenbaum oraz Roman Kent ze Stanów Zjednoczonych, a także Polak deportowany do Auschwitz w pierwszym transporcie - Kazimierz Albin. 

Spielberg i założona przez niego USC Shoah Foundation oraz Światowy Kongres Żydów zorganizowały przyjazd do Polski stuosobowej grupy złożonej z mieszkających w USA ocalonych z Auschwitz oraz ich rodzin. W grupie jest też 25 nauczycieli historii.

Spielberg jest honorowym przewodniczącym działającej w Stanach Zjednoczonych USC Shoah Foundation. Tuż po nakręceniu „Listy Schindlera” reżyser założył SHOAH Visual History Foundation, która zajęła się gromadzeniem wspomnień ocalonych z Holokaustu. Fundacja zbiera także materiały o zbrodniach nazistów dokonanych na innych mniejszościach: Romach, homoseksualistach, więźniach politycznych. W 2006 r. Fundacja związała się Uniwersytetem Południowej Californii.

27 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Czytaj więcej:

Spacerek Radwańskiej do 3. rundy Australia Open

W Argosie czarne lalki tańsze od białych

Mieszkańcy Londynu zmuszeni, by dzielić pokoje

Fochy Szarapowej na korcie. Rosjanka ucisza kibiców

Szwedzkie media: Pociąg odjechał bez nas

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama