Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Stan Nowy Jork powołał specjalny urząd do spraw samotności

Stan Nowy Jork powołał specjalny urząd do spraw samotności
Jak można rozwiązać problem samotności w wielkim mieście? Stan Nowy Jork będzie próbować... (Fot. Getty Images)
Dr Ruth Westheimer, popularna amerykańska seksuolożka nazywana w mediach dr Ruth, została mianowana Honorową Ambasadorką Stanu Nowy Jork ds. Samotności. Jest to pierwsza tego typu funkcja w Stanach Zjednoczonych. Jej zadaniem będzie wspieranie osób, które uskarżają się na samotność.
Reklama
Reklama

"Zadzwoniła do mnie gubernator Kathy Hochul i poprosiła, żebym została pierwszą w kraju Honorową Ambasadorką ds. Samotności. Czuję się bardzo zaszczycona. Obiecałam pani gubernator, że będę pracować dzień i noc, aby pomóc nowojorczykom poczuć się mniej samotnymi!" - ogłosiła dr Ruth Westheimer.

Z kolei amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało, że zadaniem popularnej seksuolożki będzie pomaganie mieszkańcom stanu Nowy Jork w radzeniu sobie z izolacją społeczną spowodowaną problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby układu krążenia czy depresja.

Wielu specjalistów uważa, że samotność to już w Ameryce prawdziwa epidemia, bo dotyka tysiące ludzi w każdym wieku.

Powołanie Ambasadorki ds. Samotności to nie jest pierwszy pomysł władz stanowych na walkę z tą plagą. Stan Nowy Jork pracuje nad stworzeniem "społeczności przyjaznych osobom starszym i solidniejszego systemu opieki w zakresie zdrowia psychicznego".

W zeszłym roku gubernator Hochul zainicjowała pierwszy w historii stanowy plan generalny na rzecz starzenia się - z godnością i niezależnością. Ma on zapewnić nowojorczykom możliwość prowadzenia zdrowego i satysfakcjonującego życia także w podeszłym wieku.

Impulsem do uruchomienia tego programu było badanie przeprowadzone w 2020 r. przez Narodową Akademię Nauk, Inżynierii i Medycyny, które wykazało, że ponad jedna trzecia dorosłych w wieku 45 lat i starszych doświadcza samotności, a prawie jedna czwarta dorosłych w wieku 65 lat i starszych uważa się za izolowanych społecznie.

Samotność to bardzo duży problem w wielu krajach. (Fot. Getty Images)

Samotność w tym kontekście rozumiana jest jako poczucie osamotnienia, natomiast izolacja społeczna jako obiektywny brak relacji społecznych.

Także nowsze badania podkreślają znaczenie kontaktów społecznych dla dobrostanu człowieka. Brak pewnych typów relacji – odwiedzin przyjaciół lub rodziny czy poczucie, że nie ma się komu zwierzyć – wiąże się z większym ryzykiem przedwczesnej śmierci. Izolację społeczną powiązano także z pogorszeniem funkcji poznawczych, stanami lękowymi i osłabioną odpornością.

Fakt, że funkcję Honorowej Ambasadorki powierzono właśnie 95-letniej dr Ruth Westheimer, nie powinien dziwić. W Stanach ma ona status gwiazdy. Jest seksuolożką i terapeutką, autorką prawie 40 książek o seksualności, miłości, ale też m.in. o opiece nad bliską osobą z demencją.

Rozgłos zyskała w latach 80. i 90., gdy prowadziła program telewizyjny poświęcony zagadnieniom z dziedziny psychologii i seksuologii.

Czytaj więcej:

Badanie: 13 proc. samotnych Polaków powyżej 80 lat nigdy nie wychodzi z domu

Mieszkańcy Irlandii najczęściej w UE skarżą się na samotność

Badanie: Kasy samoobsługowe zwiększają poczucie samotności Amerykanów

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama