Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sondaż: Ponad 90 proc. Francuzów czuje się mniej bezpiecznie w swym kraju

Sondaż: Ponad 90 proc. Francuzów czuje się mniej bezpiecznie w swym kraju
Aż 72 proc. obywateli Francji nie wierzy, że władza jest w stanie zapewnić im bezpieczeństwo w obliczu przestępczości, takiej jak włamania czy napady. (Fot. FRED DUFOUR/AFP via Getty Images)
Ponad 90 proc. Francuzów uważa, że w ostatnich latach nastąpił u nich spadek poczucia bezpieczeństwa we własnym kraju – wynika z najnowszego sondażu Fiducial-Odoxa dla dziennika 'Le Figaro'.
Reklama
Reklama

Gazeta wylicza ostatnie zdarzenia w różnych częściach Francji, przypominając m.in. o ataku grupy nastolatków w centrum Paryża na początku marca, pchnięcie nożem mężczyzny w Lyonie czy strzelaninę w Valence południowo-wschodniej części kraju.

Jak wynika z opublikowanych danych, 39 proc. ankietowanych twierdzi, że było nękanych lub atakowanych w miejscach publicznych, a 23 proc. padło ofiarą włamania. Aż 65 proc. pasażerów transportu publicznego obawia się o swoje bezpieczeństwo, a 61 proc. mieszkańców dużych miast nie czuje się bezpiecznie na ulicach.

"Francja jest wylęgarnią przemocy, której nic nie jest w stanie powstrzymać" – komentuje "Le Figaro". "Francuzi okazują nieufność wobec rządu i jego zdolności do zapewnienia skutecznego lekarstwa na bolączki nękające kraj" – dodaje dziennik.

Według sondażu aż 72 proc. obywateli Francji nie wierzy, że władza jest w stanie zapewnić im bezpieczeństwo w obliczu przestępczości, takiej jak włamania czy napady. Ponadto 62 proc. ankietowanych twierdzi, że rząd nie jest w stanie obronić społeczeństwa przed atakami terrorystycznymi.

Francuska policja podczas ćwiczeń symulujących masowy atak terrorystyczny. (Fot. GUILLAUME SOUVANT/AFP via Getty Images)

Kwestia terroryzmu wróciła na pierwszy plan po zamachu w Krasnogorsku pod Moskwą, w którym zginęło ponad 140 osób. Pod koniec marca francuski rząd podniósł stopień zagrożenia terrorystycznego do najwyższego poziomu. Decyzja została podjęta na cztery miesiące przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu, które rozpoczynają się 26 lipca.

Jak wynika z badania, coraz więcej Francuzów zakłada zabezpieczenia antywłamaniowe, w tym alarmy czy kamery wideo. W celu obrony osobistej aż 21 proc. populacji nosi przy sobie gaz łzawiący, a 12 proc. wzięło udział w kursach samoobrony.

"Ściśle regulowane przez prawo użycie przemocy jest dla niektórych zbyt restrykcyjne i uniemożliwia policji skuteczne wypełnianie jej misji" – piszą analitycy badania, cytowani przez "Le Figaro". Pogląd ten idzie w parze z przeświadczeniem funkcjonariuszy policji i żandarmerii, którzy twierdzą, że w "niektórych przypadkach należy tolerować użycie większej siły, niż przewiduje prawo".

Wysoki poziom przestępczości we Francji idzie w parze z problemem przepełnionych więzień. Jak podała w ubiegłym tygodniu AFP, liczba więźniów we francuskich zakładach penitencjarnych osiągnęła najwyższy poziom w historii kraju. Wyroki odsiaduje blisko 77 tys. osób, a więzienia są zapełnione w ponad 124 proc.

Czytaj więcej:

Francuskie więzienia jak wakacyjne obozy dla więźniów. Osadzeni stają się influencerami

Francja: Rekordowy poziom przepełnienia więzień

Dramatyczna sytuacja bezdomnych we Francji. Jest ich już 330 tys.

Polscy żołnierze pojadą do Paryża wspierać zabezpieczenie igrzysk olimpijskich

Paryż został wybrany najmodniejszym miastem na świecie

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama