Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Słynny brytyjski przyrodnik i badacz Tasmanii okradał groby i handlował ludzkimi szczątkami

Słynny brytyjski przyrodnik i badacz Tasmanii okradał groby i handlował ludzkimi szczątkami
Okazało się, że Allport swoją karierę naukową zbudował na plądrowaniu grobów Aborygenów, handlu ich szczątkami oraz eksterminacji wilków tasmańskich. (Fot. State Library of Tasmania)
Morton Allport przez dziesięciolecia uznawany był za najbardziej liczącego się XIX-wiecznego przyrodnika badającego Tasmanię. Jednak analiza korespondencji badacza, jakiej dokonał właśnie Jack Ashby z Uniwersyteckiego Muzeum Zoologii w Cambridge, ukazuje haniebne wręcz fakty dotyczące jego pracy.
Reklama
Reklama

Opracowanie poświęcone Mortona Allporta na Tasmanii w czasach, gdy wyspa ta była kolonią brytyjską, ukazało się właśnie w magazynie "Archives of Natural History". Jego autor, Jack Ashby, dokładnie przestudiował zapiski wiktoriańskiego przyrodnika.

Wynika z nich, że Allport swoją karierę naukową zbudował na handlu skradzionymi szczątkami Aborygenów i skórami wilkoworów tasmańskich (nazywanych też wilkami lub tygrysami tasmańskimi) - endemicznego torbacza, który został całkowicie wytępiony w połowie XIX w. Wysyłał je na europejskie uniwersytety.

"Allport wysłał do Europy więcej okazów wilkoworów niż ktokolwiek inny. Z dumą pisał, że jest jedyną osobą, która wysyła szkielety tasmańskich Aborygenów do instytucji europejskich. W zasadzie każdy szkielet Tasmańczyka, który dotarł do Europy, został wysłany przez Allporta" - poinformował o swoich ustaleniach w rozmowie z "Live Science" Jack Ashby, który na co dzień pełni funkcję zastępcy dyrektora Uniwersyteckiego Muzeum Zoologii w Cambridge.

Działalność Brytyjczyków na Tasmanii to jeden z najsmutniejszych etapów w historii kolonializmu. Kiedy w 1803 roku angielscy koloniści założyli pierwsze europejskie osady na tej wyspie, zamieszkiwało ją 5-10 tysięcy rdzennych mieszkańców.

Jednak wskutek prowadzonych tam czystek i wysiedleń do 1876 r przeżyły wyłącznie porwane przez kolonizatorów kobiety, z których wiele było torturowanych, zmuszanych do pracy i gwałconych.

Hobart - ponad 200-tysięczna stolica Tasmanii. (Fot. Getty Images)

Systematyczne mordy na rdzennej ludności Tasmanii, określane dziś przez uczonych jako ludobójstwo, zbiegły się w czasie z polowaniami na wilkowory tasmańskie. Ten charakterystycznie pręgowany torbacz zamieszkiwał wcześniej całą Australię, ale w tym czasie jego występowanie ograniczało się już wyłącznie do Tasmanii. Brytyjscy osadnicy postrzegali drapieżnika jako zagrożenie dla stad owiec, więc doprowadzili do jego wyginięcia.

W miarę jak na Tasmanii zmniejszała się liczba rdzennej ludności i wilkoworów, popyt na "okazy" obu gatunków gwałtownie wzrósł. Badając korespondencję Allporta, Ashby odkrył, że ten sam opisał, iż wysłał do Europy pięć szkieletów Aborygenów i 20 skór wikoworów. Próbki były badane przez przyrodników, którzy chcieli dowieść ewolucyjnej niższości Aborygenów.

W zamian za swój wkład w te prace Allport został wyróżniony licznymi nagrodami naukowymi i stypendiami na uniwersytetach w całej Europie.

Czytaj więcej:

Król Holandii zlecił śledztwo w sprawie roli własnej rodziny w kolonialnej przeszłości kraju

Belgia: Liberałowie i pałac królewski zablokowali przeprosiny za kolonialną i niewolniczą przeszłość

Media: Indie zażądają od Brytyjczyków zwrotu wywiezionych w czasach kolonialnych artefaktów

Karol III: Nie ma uzasadnienia dla aktów przemocy popełnionych przez Brytyjczyków

    Komentarze
    • Odkrywcy
      1 grudnia 2023, 22:17

      Anglicy musza uwazac bo za niedlugo okarze sie ze nie mieli wybitnych odkrywcow tylko mordercow i gwalcicieli
      Wiele domow i ulic bedzie musialo zmienic nazwr

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama