Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Skąd w hamburgerach wzięło się końskie mięso?

Skąd w hamburgerach wzięło się końskie mięso?
Hamburgery sprzedawane w pięciu hipermarketach w Wielkiej Brytanii i Irlandii zawierały koninę - wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez irlandzkie władze. Sprawa wywołała oburzenie w obu krajach, gdzie zasadniczo nie jada się koniny.
Reklama
Reklama
Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności w Irlandii (FSAI) skontrolował 27 mrożonych hamburgerów, które powinny zawierać jedynie wołowinę. W 10 z nich wykryto DNA konia, a w 23 - DNA świń.

FSAI potwierdziło w środę, że próbuje ustalić, w jaki sposób konina trafiła do hamburgerów. Produkty zawierające to mięso pochodziły z dwóch fabryk w Irlandii, należących do firm Liffey Meats i Silvercrest Foods, oraz z fabryki Dalepak Hambleton w Wielkiej Brytanii. Sprzedawano je m.in. w hipermarketach Tesco, Lidl czy Aldi. Przeważnie zawierały niewielkie ilości koniny - jedynie w próbkach mrożonych hamburgerów z Tesco wykryto 29-procentową zawartość tego mięsa.

Irlandzkie władze tłumaczą pojawienie się znikomych ilości wieprzowiny w hamburgerach wytwarzaniem produktów wieprzowych w tych samych fabrykach. Zastanawiają się natomiast, skąd w hamburgerach wzięła się konina, która zazwyczaj nie jest wykorzystywana w tych zakładach.

"W Irlandii nie mamy w zwyczaju jeść koniny i dlatego nie spodziewamy się, że w burgerach znajdziemy to mięso" - zaznaczył dyrektor generalny FSAI, Alan Reilly. Podkreślił, że produkty te nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Reilly przypomniał też, że "obecność DNA świń jest nie do zaakceptowania dla niektórych grup religijnych lub osób, które nie jedzą wieprzowiny".

Jak donosi agencja AFP, w Wielkiej Brytanii od lat 30. XX wieku prawie nie jada się koniny.

Hipermarkety wystosowały przeprosiny i ogłosiły, że natychmiast wycofają ze sprzedaży produkty zawierające koninę i wieprzowinę. Silvercrest Foods zawiesiła sprzedaż wszystkich tych produktów.
"Silvercrest rozpoczęła badania na szeroką skalę dotyczące dwóch dostawców z Europy kontynentalnej, podejrzewanych o to, że to od nich pochodzą te produkty" - powiedział rzecznik firmy.

Według irlandzkiego ministra rolnictwa Simona Coveneya, cytowanego przez "Guardiana", konina mogła pochodzić z Holandii lub Hiszpanii.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama