Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Siedmiuset pracodawców nie przestrzegało płacy minimalnej. Tylko trzech z nich ukarano grzywną

Siedmiuset pracodawców nie przestrzegało płacy minimalnej. Tylko trzech z nich ukarano grzywną
Płaca minimalna ustalana jest przez rząd co roku. (Fot. Getty Images)
Ponad 13 tysięcy pracowników zarabiało poniżej gwarantowanej płacy minimalnej, w sumie tracąc £3,5 miliona funtów od 2014 roku - podał brytyjski urząd skarbowy (HMRC). Karalność tego typu procederów pozostaje jednak na alarmująco niskim poziomie - zauważa dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Tylko 3 pracodawców zostało pociągniętych do odpowiedzialności za wypłacanie zbyt niskich pensji, pomimo że urząd skarbowy wykrył 700 takich przypadków w ciągu ostatnich 2,5 roku. Odsetek karalności wynosi więc mniej niż ćwierć procenta.

Margot James z Partii Konserwatystów, która odpowiedzialna jest za egzekwowanie wypłacania najniższego wynagrodzenia, przyznała, że stopień karalności jest "niewielki" i jest to problem, który "jest powodem do niepokoju".

Według organu National Audit Office, liczba pracowników opłacanych poniżej minimalnej, wzrosła ponad dwukrotnie od 2014-15 do 2015-16 - z 26 tysięcy do 58 tysięcy.

Minister James tłumaczy, że wysokie koszty ścigania i opóźnienia w ściąganiu zaległych wynagrodzeń dla pracowników, zniechęcają do zakładania spraw karnych.

Frank Field, przewodniczący parlamentarnej Komisji Pracy i Emerytur, stwierdził, że zaniechanie ścigania wskazuje na to, iż rząd pozwala na odkładanie do szuflady postępowań przeciwko łamiącym prawo przedsiębiorcom.

"Płaca minimalna jest dziedziną, w której rząd powinien być dumny ze swoich wyników" - podkreślił Field. "Dlaczego zatem pozwala on pracodawcom śmiać się z prób podniesienia poziomu życia najuboższych i dlaczego nie stara się bardziej egzekwować wypłacania minimalnych pensji?" - dodał poseł.

Sprawa stała się głośna po tym, jak firma Midcounties Co-op, w następstwie dochodzenia urzędu skarbowego, przyznała się do zaniżania wynagrodzeń. Firma już przeprosiła i zwróciła zaległą pensję pracownikom.

Problemy z przestrzeganiem stawki godzinowej miał również Sports Direct czy dom mody Hermes.

"Priorytetem rządu jest działanie na rzecz tego, aby wszyscy pracownicy otrzymywali pieniądze, które są im należne, tak szybko, jak to możliwe. Dlatego w większości przypadków HMRC szuka porozumienia na drodze cywilnej, co jest najszybszym sposobem na odzyskanie przez pracowników zaległych pensji" - zapewnia rzecznik Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej, który wraz z urzędem skarbowym dba o przestrzeganie minimalnych wynagrodzeń.

Od 1 kwietnia br., pracownicy powyżej 25. roku życia mają prawo do stawki godzinowej na poziomie 7,20. Narodowe Minimalne Wynagrodzenie weryfikowane jest przez rząd co roku i ustalane indywidualnie dla każdej z grup wiekowych.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama