Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rządy kolejnych krajów zalecają swoim obywatelom pilne opuszczenie Ukrainy

Rządy kolejnych krajów zalecają swoim obywatelom pilne opuszczenie Ukrainy
Na zdj.: wczoraj wieczorem na ulicach Kijowa było spokojnie, choć agencje informacyjne donoszą, że coraz więcej mieszkańców Ukrainy zaczęło się zbroić na własny rachunek. (Fot. Getty Images)
Rząd Wielkiej Brytanii wezwał wczoraj Brytyjczyków do opuszczenia Ukrainy i odradził wszelkie podróże do tego kraju. Jak ocenił, koncentracja sił rosyjskich przy granicy z Ukrainą coraz bardziej zwiększa zagrożenie działaniami militarnymi. Podobne komunikaty wydały także inne kraje.
Reklama
Reklama

Rząd w Londynie wzywa obywateli brytyjskich do niezwłocznego opuszczenia Ukrainy, gdy dostępne są jeszcze środki transportu.

Także Łotwa wezwała swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy. MSZ w Rydze uzasadnia to "poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ze strony Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą i wiarygodną groźbą eskalacji". Resort uściślił, że ambasada Łotwy na Ukrainie pracuje w pełnym zakresie, ale jest też przygotowana na funkcjonowanie w trybie awaryjnym.

Do opuszczenia Ukrainy i powstrzymania się od wyjazdów do regionów tego kraju w pobliżu granicy z Rosją i Białorusią wzywa również Norwegia.

"Ze względu na poważną i nieprzewidywalną sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie ministerstwo spraw zagranicznych odradza wszelkie podróże na Ukrainę i zachęca obywateli Norwegii do opuszczenia tego kraju" – napisano w oświadczeniu MSZ w Oslo.

Resort dodał, że odradza także podróżowanie do Rosji na tereny położone bliżej niż 250 km od granicy z Ukrainą oraz wszelkie podróże na Białoruś z wyjątkiem Mińska.

Rząd Holandii zwrócił uwagę, iż sytuacja na Ukrainie w każdej chwili może wymknąć się spod kontroli. (Fot. Getty Images)

"Jeśli obecnie przebywasz na Ukrainie, sprawdź, czy twoja obecność jest absolutnie konieczna. Jeśli nie, wyjedź w krótkim czasie" – zaapelowało dzisiaj niemieckie MSZ. Zapowiedziano także tymczasowe, ale natychmiastowe zamknięcie Konsulatu Generalnego w Doniecku, który obecnie ma siedzibę w Dnieprze.

O wyjazd z Ukrainy zaapelowała dzisiaj do swych obywateli także Litwa oraz Holandia. Jednocześnie holenderskie MSZ poinformowało o utworzeniu centrum pomocy kryzysowej na zachodzie Ukrainy, które ma pomagać obywatelom w razie inwazji Rosji.

"Kanadyjczycy znajdujący się na Ukrainie powinni natychmiast opuścić ten kraj ze względu na rosnące zagrożenie ze strony Rosji" – przekazała jeszcze wczoraj minister spraw zagranicznych Kanady Mélanie Joly.

Dodała, że na Ukrainie pozostają kanadyjscy dyplomaci i personel konsularny, którzy nadal będą udzielać niezbędnej pomocy Kanadyjczykom, ale "zdolność do niesienia pomocy może zostać poważnie ograniczona".

Kanada ma na Ukrainie wojskową misję szkoleniową w ramach operacji UNIFIER i pod koniec stycznia br. została ona przedłużona do końca marca 2025 r. Kanada przekazuje Ukrainie sprzęt wojskowy, w tym systemy wywiadowcze, a także środki ochrony osobistej dla żołnierzy.

Kanada uznała niepodległość Ukrainy 30 lat temu.

Czytaj więcej:

"Bild": Niemcy przygotowują plany ewakuacyjne na Ukrainie

Badanie: Europejczycy sądzą, że Rosja zaatakuje Ukrainę w 2022 roku

Prezydent Biden zaapelował do obywateli USA, by bezzwłocznie wyjechali z Ukrainy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama