Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The labor market in Poland does not use the potential of employees aged 45-64

The labor market in Poland does not use the potential of employees aged 45-64
Badanie PIE "Ageizm w Polsce", opublikowane w styczniu ub.r., potwierdza, iż "zjawisko dyskryminacji ze względu na wiek występuje także na polskim rynku pracy". (Fot. Getty Images)
The labor market does not use the potential of employees aged 45-64 in OECD countries, and the phenomenon of discrimination against them also occurs on the Polish labor market - pointed out the Polish Economic Institute. It was noted that the share of these people in the total working-age population is growing in OECD countries and in Poland.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

PIE - publiczny think tank ekonomiczny - zwraca uwagę w swoim tygodniku, że na świecie wzrasta zarówno liczba osób starszych, jak i ich udział w populacji. Proces starzenia rozpoczął się w pierwszej kolejności w krajach o wysokim dochodzie, ale powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - wskazano - że obecnie to w krajach o niskim i średnim dochodzie najbardziej widoczne są zmiany w rozkładzie wieku populacji.

"Według danych zgromadzonych przez WHO, w 2020 r. liczba osób w wieku 60 lat i starszych przewyższyła liczbę dzieci w wieku poniżej 5 lat, a w latach 2015-2050 odsetek światowej populacji w wieku powyżej 60 lat wzrośnie z 12 proc. do 22 proc." – podkreślono.

Powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, eksperci PIE zauważyli, że w Polsce coraz szybciej postępuje proces starzenia się społeczeństwa. Wskazano, że od 1990 r. współczynnik dzietności kształtuje się poniżej 2, a więc "nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń".

"W latach 2000-2022 odsetek osób w wieku poprodukcyjnym (kobiety – 60 lat i więcej, mężczyźni – 65 lat i więcej) w populacji zwiększył się z 15 proc. do ponad 23 proc." – zwrócono uwagę.

OECD rekomenduje, by starsi pracownicy nie polegali jedynie na dotychczasowym doświadczeniu i korzystali z możliwości rozwoju umiejętności oraz zwiększali szanse na zatrudnienie przy pomocy serwisów społecznościowych, jak np. LinkedIn. ​​​(Fot. Getty Images)

Zgodnie z PIE, wraz z postępowaniem procesu starzenia się społeczeństwa zmienia się także struktura wieku grupy produkcyjnej. W latach 1990-2023 w krajach OECD udział osób w wieku 45-64 lata w ogóle ludności w wieku produkcyjnym (15-64 lata) wzrósł z 28 proc. do ok. 40 proc. Podobny trend jest obserwowany w Polsce.

"W 1990 r. osoby w wieku 45-64 lata stanowiły 31,57 proc. populacji w wieku produkcyjnym. Jak wskazują prognozy, w 2023 r. ten odsetek wyniesie 40 proc., a w 2040 r. – 48,4 proc." – stwierdzono.

Jak wynika z analizy PIE, rynek pracy nie wykorzystuje potencjału przedstawicieli tej grupy wiekowej. Zwrócono uwagę, że w krajach OECD zatrudnienie jest najwyższe wśród osób liczących ok. 45 lat i "gwałtownie spada po 50. roku życia".

"Badania ankietowe przeprowadzone wśród menadżerów z ośmiu wybranych krajów OECD dowodzą, że wciąż utrzymują się stereotypy ukazujące starszych pracowników jako mniej zdolnych do nauki i adaptacji do nowych technologii. Ci sami ankietowani przyznają jednak, że zatrudniani przez nich pracownicy powyżej 45. roku życia radzą sobie równie dobrze, a niekiedy nawet lepiej niż ich młodsi koledzy" – podkreślono.

Czytaj więcej:

Badanie: Polacy pracowali w 2021 r. średnio 43,3 godziny tygodniowo

Badanie: Ponad połowa Polaków planuje pracować dłużej niż przewiduje wiek emerytalny

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement