Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rosyjska inwazja na Ukrainę "całkowicie zmieniła krajobraz bezpieczeństwa" w Finlandii

Rosyjska inwazja na Ukrainę "całkowicie zmieniła krajobraz bezpieczeństwa" w Finlandii
Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto zauważył, że kwestia bezpieczeństwa Finlandii znalazła się obecnie w historycznym punkcie zwrotnym. (Fot. EMMI KORHONEN/Lehtikuva/AFP via Getty Images)
Inwazja Rosji na Ukrainę 'całkowicie zmieniła krajobraz bezpieczeństwa w Finlandii', ożywiając debatę na temat przystąpienia tego kraju do NATO po latach polityki neutralności - oznajmił fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto w opublikowanym wczoraj wywiadzie dla agencji Kyodo.
Reklama
Reklama

Haavisto przyznał, że po raz pierwszy w historii większość społeczeństwa Finlandii popiera przystąpienie kraju do NATO mimo ostrzeżeń Rosji, że będzie to miało "poważne konsekwencje polityczne i militarne".

Sąsiadując z Rosją i dzieląc z nią granicę o długości około 1 300 kilometrów, Finlandia postanowiła przyjąć po II wojnie światowej neutralność za fundament swojej polityki bezpieczeństwa, aby zapewnić sobie przetrwanie. Jednak polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Finlandii osiągnęła obecnie historyczny punkt zwrotny i Rosja "musi wziąć pod uwagę, że granica NATO będzie bliżej niej", jeśli Finlandia zostanie członkiem sojuszu wojskowego - ocenił Haavisto.

Zauważając, że Finlandia nie była tak naprawdę neutralna politycznie od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej w 1995 roku, szef fińskiej dyplomacji dodał, że jego kraj musi być przygotowany na "bardziej negatywne scenariusze militarne", ponieważ ostatnie wydarzenia pokazały, że Rosja jest "zdolna i chętna do podejmowania znacznie bardziej ryzykownych działań militarnych niż te, z którymi mieliśmy do czynienia do tej pory".

Atak Rosji na Ukrainę przypomniał także fińskim obywatelom o sowieckiej inwazji w 1939 r., skłaniając ich do przyjęcia wysiedlonych Ukraińców i zwiększając poparcie dla członkostwa Finlandii w NATO - stwierdził Haavisto.

Według badań opinii społecznej przeprowadzonych w Finlandii w marcu 62 proc. obywateli opowiada się za członkostwem w NATO, tj. o dziewięć punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu przeprowadzonym w dniach przed i po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę 24 lutego.

Haavisto oświadczył, że rząd w Helsinkach planuje do połowy kwietnia sporządzić raport na temat konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej Finlandii.

Czytaj więcej:

Prezydent Ukrainy: "Wszyscy jesteśmy celem Rosji"

Szwecja nie wyklucza wstąpienia do NATO. Wniosek może złożyć jeszcze w tym roku

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama