Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rok 2024 będzie kluczowym okresem w rozwoju sztucznej inteligencji (AI)

Rok 2024 będzie kluczowym okresem w rozwoju sztucznej inteligencji (AI)
Postępy w rozwoju sztucznej inteligencji znacząco wpłynęły na wiele dziedzin życia. W przyszłym roku AI zmieni w świecie jeszcze więcej. (Fot. Getty Images)
Nadchodzący rok będzie niezwykle ważnym okresem w rozwoju sztucznej inteligencji (AI). AI pokaże nowe możliwości i wyzwania, wykraczające poza technologię i obejmujące kwestie prawne, etyczne i społeczne; zaawansowane algorytmy osiągną nowy poziom możliwości, dostępności i skalowalności - przewiduje magazyn 'Forbes'.
Reklama
Reklama

AI znalazła zastosowanie m.in. w prognozowaniu popytu, optymalizacji łańcuchów dostaw i rozwoju produktów. Zastosowanie generatywnej AI w sektorze opieki zdrowotnej poprawiło opiekę nad pacjentami, a także zoptymalizowano zarządzanie sprzętem medycznym i lekami. To jednak nie jedyne zastosowania AI.

Według ekspertów AI zmieni dynamikę człowiek-maszyna w miejscu pracy, stając się kluczowym partnerem we współpracy w różnych sektorach. Chociaż dotychczas skupiano się na tym, jak generatywna AI może pomóc w tworzeniu treści, w przyszłym roku jej zastosowanie będzie znacznie szersze. Chodzi o zdolność AI do wspomagania zaawansowanych analiz, zarządzania projektami, generowania kodu i debugowania.

Szersze podejście do AI wymaga przedefiniowania tradycyjnych ról zawodowych, ze szczególnym naciskiem na programy szkoleniowe w zakresie efektywnego wykorzystania potencjału nowej technologii.

Pierwsza generacja narzędzi generatywnej AI skupiała się na konkretnych możliwościach, takich jak pisanie tekstu lub tworzenie obrazów. W 2024 roku AI będzie wykorzystywane do przetwarzania i integracji różnorodnych typów danych, takich jak tekst, obraz i dźwięk. Ułatwi to bardziej naturalne i intuicyjne interakcje użytkownika, znacznie ulepszając aplikacje w różnych domenach - zauważył portal Raconteur.

W 2024 roku AI będzie mogła dokładnie odpowiadać na złożone zapytania; zaawansowane boty obsługi klienta będą mogły interpretować emocje i intencje użytkownika. To krok w kierunku AI, która może wchodzić w interakcję ze światem w sposób zbliżony do ludzkiej percepcji - prognozuje "Forbes".

Zmiany dotyczące AI w 2024 roku to także tworzenie prawnych regulacji dotyczących nowej technologii. Tendencja w kierunku kompleksowych i zharmonizowanych regulacji dotyczących AI prawdopodobnie się utrzyma, przy coraz większym nacisku na etyczne aspekty wdrażania nowej technologii, ograniczanie ryzyka i przejrzystość w działaniu. Ukształtuje to bardziej odpowiedzialny i bezpieczny krajobraz AI na całym świecie.

W 2024 roku zapowiadany jest rozwój kwantowej sztucznej inteligencji (quantum AI). (Fot. Getty Images)

Szybkie rozprzestrzenianie się generatywnej sztucznej inteligencji doprowadziło do eskalacji złożonych wyzwań prawnych, szczególnie dotyczących własności intelektualnej i praw autorskich. W 2024 roku uwaga zostanie skupiona na zawiłościach prawnych związanych z treściami generowanymi przez sztuczną inteligencję, w tym dziełami sztuki, muzyką i literaturą.

Określenie praw i własności tych dzieł sztucznej inteligencji wiąże się ze zróżnicowaną sytuacją prawną, wymagającą opracowania nowych regulacji i wytycznych dotyczących roli AI w generowaniu treści.

Kolejną zmianą, której możemy spodziewać się w 2024 roku, jest rozwój kwantowej sztucznej inteligencji (quantum AI), która wykorzystuje zasady mechaniki kwantowej i wykracza poza możliwości klasycznego przetwarzania danych. Ten rodzaj AI umożliwia analizowanie i przetwarzanie ogromnych, złożonych zbiorów danych z niespotykaną dotąd szybkością.

Quantum AI ma potencjał, by przekształcać branże, przyspieszać prace nad odkrywaniem nowych typów leków poprzez szybkie symulacje molekularne, ulepszać modele zmian klimatycznych o dokładniejsze prognozy i przeprowadzać złożone analizy rynków finansowych.

Czytaj więcej:

Rishi Sunak: Rozwój AI jest jak rewolucja przemysłowa, ale niesie też ryzyko

UK: Uczestnicy szczytu na temat AI deklarują wspólne zapobieganie zagrożeniom z nią związanym

Brytyjski wywiad: Sztuczna inteligencja zwiększa ryzyko dla uczciwości przyszłych wyborów

Sąd Najwyższy w UK: Sztuczna inteligencja nie może opatentować wynalazków

    Komentarze
    • Prawda Adam
      27 grudnia 2023, 07:25

      Tak,jeszcze tylko aby ludzie,to już kompletnie do niczego się nie nadawali.Już ponad połowa myśleć samodzielnie nie potrafi.Nie wystarczy mieć w głowie mózg,lecz trzeba by go tak że ćwiczyć, nieustannie.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama