Rodriguez wygrał etap, szarża Kwiatkowskiego

Michał Kwiatkwski został uznany najwaleczniejszym zawodnikiem etapu (Fot. Getty Images)
Hiszpan Joaquim Rodriguez z ekipy Katiusza wygrał w Plateau de Beille w Pirenejach 12. etap wyścigu kolarskiego Tour de France. Mistrz świata Michał Kwiatkowski (Ettix-Quick-Step) długo jechał w czołówce, ale osłabł na długim podjeździe do mety.

Żółtą koszulkę lidera zachował Brytyjczyk Chris Froome (Sky), finiszując na dziesiątej pozycji razem ze swoimi najgroźniejszymi rywalami.

Rodriguez wyprzedził towarzyszy długiej ucieczki, w której brał udział również Kwiatkowski. Ponad minutę stracił do zwycięzcy jadący samotnie Duńczyk Jakob Fuglsgang (Astana), a pół minuty po nim dotarł Francuz Romain Bardet (AG2R).

Etap kończył się bardzo trudnym, 16-kilometrowym podjazdem do mety. W dodatku rozpadało się, a temperatura gwałtownie spadła. Kwiatkowski rozpoczynał finałowe kilometry razem z Belgiem Sepem Vanmarcke (LottoNL), mając półtorej minuty przewagi nad następnymi towarzyszami ucieczki.

Górskie wspinaczki nie są mocną stroną Polaka, co potwierdziło się dzisiaj. W końcówce kolejni zawodnicy mijali mistrza świata, który ostatecznie zajął 27. miejsce ze stratą ponad 11 minut.

Na pocieszenie Kwiatkowski został uznany najwaleczniejszym zawodnikiem etapu i w piątek pojedzie wyróżniony czerwonym numerem startowym.