Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rishi Sunak przedstawił skład rządu. Dużo kontynuacji, powrotów i frakcyjnego zróżnicowania

Rishi Sunak przedstawił skład rządu. Dużo kontynuacji, powrotów i frakcyjnego zróżnicowania
Rishi Sunak ustalił skład swojego rządu. (Fot. Getty Images)
Nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, zgodnie ze swoimi obietnicami zjednoczenia Partii Konserwatywnej, obsadził wczoraj stanowiska ministerialne politykami ze wszystkich jej frakcji, w tym takimi, którzy w wyścigu o partyjne przywództwo go nie popierali.
Reklama
Reklama

Na dodatek w rządzie praktycznie nie ma nowych twarzy - niemal wszyscy ministrowie albo byli w gabinecie jego poprzedniczki Liz Truss, albo wcześniej u Borisa Johnsona i teraz wracają.

Jeśli chodzi o najważniejsze resorty, to ministrem finansów pozostał Jeremy Hunt, szefem dyplomacji - James Cleverly, obrony - Ben Wallace, zaś na stanowisko minister spraw wewnętrznych powróciła Suella Braverman, która zaledwie w środę złożyła rezygnację, w sporym stopniu przyczyniając się do upadku Truss.

To oznacza, że na żadnym z czterech głównych stanowisk ministerialnych Sunak nie zdecydował się na autorską nominację, lecz na kontynuację.

Pozostanie w rządzie Cleverly'ego i szczególnie Wallace'a jest bardzo ważne z punktu widzenia kontynuacji wsparcia dla Ukrainy, a nie było to oczywistą sprawą, bo obaj w partyjnych wyborach poparli Johnsona (który ostatecznie nie zdecydował się na start), a Wallace dodatkowo groził, że odejdzie z rządu, jeśli Sunak wycofa się z obietnicy podniesienia wydatków na obronność do 3 proc. PKB do końca tej dekady.

Pewne kontrowersje budzi powrót do rządu Braverman, bo jednym z powodów jej rezygnacji - oprócz sporu z Truss odnośnie do imigracji - było złamanie kodeksu ministerialnego poprzez wysłanie poufnego dokumentu z prywatnego maila.

Nominacja dla reprezentującej prawe skrzydło partii Braverman zapowiada zdecydowaną walkę z nielegalną imigracją przez Kanał La Manche i próbę wdrożenia w życie planu deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy.

Do rządu powraca Dominic Raab, który będzie wicepremierem i ministrem sprawiedliwości, czyli będzie pełnił te same stanowiska, co wcześniej w rządzie Johnsona, a także Michael Gove, obejmujący ponownie ważne ministerstwo ds. wyrównywania szans. Obaj są jednymi z najbliższych stronników Sunaka i poparli go już latem, gdy po raz pierwszy ubiegał się o przywództwo w partii.

Inny bliski stronnik Sunaka, Grant Shapps, który w rządzie Johnsona był ministrem transportu, a w gabinecie Truss przez ostatnie kilka dni - szefem MSW, obejmie resort biznesu, a Oliver Dowden, w przeszłości minister kultury, a później przewodniczący Partii Konserwatywnej, będzie ministrem-szefem gabinetu.

Sunak pozostawił w rządzie zastępczynię i najbliższą współpracowniczkę Truss, Therese Coffey, która pokieruje ministerstwem środowiska, żywności i spraw wiejskich, a także drugą obok Braverman wschodzącą gwiazdę prawego skrzydła konserwatystów, Kemi Badenoch, która pozostanie ministrem handlu międzynarodowego.

Na stanowisku pozostała też jedyna oficjalnie konkurentka Sunaka w walce o przywództwo, liderka Izby Gmin Penny Mordaunt, która jednak wyglądała na rozczarowaną z tego powodu, bo liczyła na awans na bardziej prominentne stanowisko, a w spekulacjach jej nazwisko wymieniano w kontekście resortów spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych lub obrony.

Czytaj więcej:

Rishi Sunak - sternik brytyjskiej gospodarki w czasie pandemii wraca jako premier

Rishi Sunak przejmuje przywództwo w Partii Konserwatywnej. Co dalej?

Ostatni dzień urzędowania Liz Truss, pierwszy dzień Rishiego Sunaka

Rishi Sunak: Zostałem wybrany, by naprawić błędy, ale to będą trudne decyzje

Światowi przywódcy składają gratulacje nowemu premierowi UK

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama