Menu

Raport: Starzejąca się ludność i młodzież mieszkająca z rodzicami

Raport: Starzejąca się ludność i młodzież mieszkająca z rodzicami
Młodzi ludzie - nie tylko we Włoszech, ale i w innych krajach Europy - coraz częściej wybierają mieszkanie z rodzicami. (Fot. Thinkstock)
Włochy to kraj stale starzejącej się ludności i młodych ludzi, których zdecydowana większość mieszka z rodzicami - taki obraz demograficzny przedstawiono wczoraj w raporcie Instytutu Statystycznego Istat.
Reklama

Według danych Istat, osób powyżej 65. roku życia jest we Włoszech 13,5 miliona i stanowią one 22 procent ludności kraju. To oznacza, że w tej kategorii Włochy są w czołówce w Unii Europejskiej, gdzie wyprzedziły Niemcy.

Pod względem starzenia się ludności Italia zajmuje jedno z najwyższych miejsc na świecie - odnotowano w analizie danych; ponad 4 miliony osób to ludzie, którzy ukończyli 80 lat.

Aż 68 procent osób, które mają do 34 lat, mieszka nadal z rodzicami, co również plasuje Włochy w europejskiej czołówce.

W raporcie poinformowano, że 6,4 miliona osób chciałoby pracować, ale nie ma zatrudnienia. Liczba ta uwzględnia zarówno bezrobotnych, jak i tych, którzy nie szukają pracy.

Ponadto, jak ogłosił Istat, 3,6 miliona rodzin nie ma przychodów z pracy, czyli nie ma w nich osób pracujących i emerytów. Rodziny te utrzymują się z zasiłków i różnych form pomocy społecznej, ale także na przykład z wynajmu swoich domów.

Kolejna kategoria, w której Włochy plasują się w czołówce europejskiego rankingu, to odsetek osób w wieku 15-29 lat należących do pokolenia nazywanego Neet, czyli takich, które nie uczą się i nie pracują. Jest ich 2,2 miliona, co stanowi ponad 24 procent ogółu młodzieży.

W 60-milionowych Włoszech mieszka około 5 milionów cudzoziemców. Co czwarty to imigrant z Rumunii. Dwie następne najliczniejsze grupy narodowościowe to Albańczycy i Marokańczycy.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 25.04.2018
  GBP 4.822 złEUR 4.216 złUSD 3.455 złCHF 3.519 zł

  Sport


  Reklama