Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Sztuczna inteligencja rokuje nadzieję na znaczny wzrost dobrobytu

Raport: Sztuczna inteligencja rokuje nadzieję na znaczny wzrost dobrobytu
Sztuczna inteligencja dogłębnie wpłynie na wiele aspektów naszej codzienności. (Fot. Getty Images)
Sztuczna inteligencja rokuje nadzieję na znaczny wzrost dobrobytu, choć niekoniecznie znajdzie to odzwierciedlenie w statystykach PKB – ocenili ekonomiści Banku Pekao w swoim raporcie. Ich zdaniem, sztuczna inteligencja spowoduje głębokie zmiany sposobu pracy czy odpoczynku.

Reklama
Reklama

"Światowa gospodarka jest prawdopodobnie w trakcie kolejnej rewolucji technologicznej. Nie kolejnej mini-rewolucji w rodzaju przemysł 4.0, web 3.0, albo sieć 5G; ale takiej na miarę rewolucji agrarnej, przemysłowej, czy cyfrowej" - stwierdzili ekonomiści Banku Pekao w raporcie specjalnym "Między cyberpunkiem a technoutopią. Raport o sztucznej inteligencji i jej wpływie na gospodarkę".

Ich zdaniem, sztuczna inteligencja spowoduje głębokie zmiany w kwestii tego, jak pracujemy, odpoczywamy, bawimy się oraz o co walczymy. Dodali, że zmiana nie nastąpi jednak z dnia na dzień - zajmie najpewniej dekady, ale będzie głęboka.

Rozwój AI spowoduje, iż wiele zawodów odejdzie w zapomnienie. (Fot. Getty Images)

"Sztuczna inteligencja rokuje nadzieję na znaczny wzrost dobrobytu, choć niekoniecznie znajdzie to odzwierciedlenie w statystykach PKB. Główną płynącą z niej korzyścią będzie poprawa jakości usług, np. edukacyjnych, medycznych, rozrywkowych i organizacyjnych. Wiele tych usług będzie jednak dostępnych stosunkowo tanio lub wręcz za darmo, więc trudno je będzie wliczyć do PKB" – stwierdzili ekonomiści banku.

Przypomnieli, że rewolucja IT (internet, wideokonferencje, e-maile) zwiększyła produktywność w skali mikro, ale nie zwiększyła jej w skali makro.  Wskazali, że w USA to przyspieszenie było widoczne wyłącznie w latach 1995-2004, "po czym produktywność a wraz z nią tempo wzrostu gospodarczego gwałtownie spowolniło".

"Mały wpływ rewolucji IT na PKB nie wynika najpewniej stąd, że technologia ta jest mało przełomowa, a raczej stąd, że wciąż minęło dość niewiele czasu od jej wynalezienia" – stwierdzono w raporcie Pekao.

Ekonomiści banku uznali, że rozwój sztucznych inteligencji wywołają trzy rodzaje skutków. Jeden negatywny będzie polegał na tym, że automatyzacja wyprze niektóre zawody z rynku. Dwa pozytywne zaś będą związane z tym, że technologia będzie stanowiła wsparcie dla pracowników i zwiększy ich produktywność oraz z tym, że rozwój AI wykreuje popyt na nowe zawody i specjalizacje.

Czytaj więcej:

Badanie: 18 proc. firm nie chce korzystać ze sztucznej inteligencji przy rekrutacji

Liderzy firm obawiają się ryzyka związanego ze sztuczną inteligencją

Holandia: Setki książek napisanych przez AI sprzedaje największa księgarnia internetowa

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama