Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Europa i Azja wydają więcej na obronność, reszta poniżej inflacji

Raport: Europa i Azja wydają więcej na obronność, reszta poniżej inflacji
Stany Zjednoczone są światowym liderem, jeśli chodzi o wydatki na obronność, ale w 2021 r. wydały na ten cel mniej niż rok wcześniej. Na zdj. amerykańscy żołnierze w Forcie Bragg przed wylotem do Polski. (Fot. Melissa Sue Gerrits/Getty Images)
Wysoka inflacja na całym świecie powoduje, że choć wydatki na zbrojenia nominalnie rosną, to w ujęciu realnym w 2021 r. spadły. Regionem, który najmocniej odbiega od tego trendu, jest Europa - podał wczoraj Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS).
Reklama
Reklama

Jak wynika z "The Military Balance 2022", dorocznej publikacji tego londyńskiego ośrodka analitycznego, w 2021 r. światowe wydatki na zbrojenia wyniosły 1,92 bln dolarów, co nominalnie stanowi wzrost o 3,4 proc. w stosunku do 2020 r., ale po uwzględnieniu inflacji oznacza to, że realnie spadły one o 1,8 proc.

Do spadku w znaczący sposób przyczyniły się Stany Zjednoczone, które choć niezmiennie są światowym liderem, jeśli chodzi o wydatki na obronność, to w 2021 r. wydały mniej - 754 mld dolarów wobec 775 mld rok wcześniej. A biorąc pod uwagę inflację, oznacza to realny spadek o 6 proc. Nie zmienia to faktu, że USA nadal wydają niemal tyle, co pozostałe państwa z pierwszej 15 na liście oraz 3,5 razy tyle, co drugie na świecie Chiny (207,3 mld dol.).

Podobna sytuacja - wzrost wydatków nominalnych, ale spadek realnych - miała miejsce w 2021 r. w niemal wszystkich regionach uwzględnionych przez IISS. Realny wzrost odnotowano tylko w dwóch - w Azji oraz w Europie (Rosja nie jest uwzględniona ani w jednym, ani w drugim, lecz jest klasyfikowana oddzielnie wraz innymi państwami postsowieckimi).

W Azji wydatki na zbrojenia wyniosły 488 mld dolarów, co oznacza realny wzrost o 2,8 proc. w porównaniu z 2020 r., a za 43 proc. całej tej kwoty odpowiadają Chiny. IISS zwraca też uwagę, że od 2008 r. wydatki na obronność w Azji wzrosły ponad dwukrotnie.

Na szczególne podkreślenie, zdaniem autorów raportu, zasługuje sytuacja w Europie. W 2021 r. na obronność wydano tam ok. 359 mld dolarów, co stanowi wzrost w ujęciu realnym o 4,8 proc. w stosunku do 2020 r. Jak wskazano, od czasu rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 r. w Europie nastąpiło wyraźne odwrócenie trendu i 2021 był siódmym kolejnym rokiem, w którym wydatki na obronność w ujęciu realnym się zwiększały. W efekcie tego oraz spadków w innych regionach udział Europy w globalnych wydatkach wyniósł w 2021 r. 18,7 proc., podczas gdy przez poprzednie lata od 2014 r. wahał się między 16,5 proc. a 17 proc.

Czytaj więcej:

Raport: Rosja lepiej przygotowana do wojny niż NATO

Brytyjski rząd: Musimy być gotowi na świat naznaczony konfliktami

Von der Leyen w orędziu: Wyzwaniami dla UE są pandemia, klimat, migracja i obronność

Korea Płn.: Kim Dzong Un zapowiada dalsze zbrojenia i utrzymanie restrykcji covidowych

Irlandia: Siły zbrojne nie są w stanie skutecznie bronić kraju w razie ataku

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama