Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport PE: 72 proc. obywateli UE uważa, że ich kraj zyskał na członkostwie w Unii

Raport PE: 72 proc. obywateli UE uważa, że ich kraj zyskał na członkostwie w Unii
Ponad 7 na 10 Europejczyków uważa, że ich kraj zyskał na członkostwie w UE. (Fot. Getty Images)
72 proc. obywateli UE uważa, że ich kraj zyskał na członkostwie w UE, a 70 proc. obywateli twierdzi, że działania podejmowane przez UE mają wpływ na ich codzienne życie. Jednocześnie ponad połowa obywateli UE (57 proc.) jest zainteresowana kwestią wyborów europejskich, które odbędą się w dniach 6-9 czerwca 2024 - wynika z opublikowanego wczoraj badania Parlamentu Europejskiego.
Reklama
Reklama

Parlament Europejski opublikował wczoraj wyniki badania Parlemeter 2023. Według obywateli, priorytety polityki UE to: walka z ubóstwem (36 proc.), zdrowie publiczne (34 proc.), zmiany klimatyczne i wsparcie gospodarcze (oba po 29 proc.).

Ponad 7 na 10 obywateli uważa, że ich kraj zyskał na członkostwie w UE. Głównymi powodami, które wskazali obywatele, są wkład UE w utrzymanie pokoju oraz wzmacnianie bezpieczeństwa (34 proc.) oraz lepsza współpraca między krajami członkowskimi UE (34 proc.). Ponadto Unia Europejska cieszy się stabilnym wizerunkiem od marca 2023: pozytywnie ocenia ją 45 proc. respondentów, dla 38 proc. badanych wizerunek UE jest neutralny, a 16 proc. obywateli postrzega UE negatywnie.

Wśród Polaków, 75 proc. uważa, że członkostwo Polski w UE jest ważne, 82 proc. respondentów twierdzi, że Polska zyskuje na obecności w Unii. Do najważniejszych powodów, z których czerpiemy korzyści jako kraj członkowski UE, należą poprawa jakości życia i tworzenie nowych możliwości zawodowych (po 31 proc.) oraz wkład UE w utrzymanie pokoju i wzmacnianie bezpieczeństwa oraz w rozwój gospodarczy Polski (po 29 proc.).

53 proc. Polaków ocenia Unię Europejską pozytywnie, dla 37 proc. jej wizerunek jest neutralny, a 10 proc. badanych postrzega UE w sposób negatywny. Najbardziej pozytywne konotacje z UE mają badani w wieku 15-24. 65 proc. respondentów z tej grupy wskazało na pozytywny wizerunek Unii, a 35 proc. postrzega ją neutralnie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się między 6 a 9 czerwca 2024 r. (Fot. Getty Images)

"To badanie Eurobarometru pokazuje, że Europa ma znaczenie. W tym trudnym kontekście geopolitycznym i społeczno-gospodarczym obywatele ufają, że Unia Europejska znajdzie rozwiązania. Zdecydowana większość Europejczyków uważa, że działania UE miały pozytywny wpływ na ich codzienne życie" - podsumowała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, komentując wyniki badania.

W obliczu zbliżających się wyborów europejskich w 2024 r. większość Europejczyków (53 proc.) chce, aby PE odgrywał ważniejszą rolę – pogląd ten podziela większość obywateli w 21 państwach członkowskich.

Większość Europejczyków (57 proc.) jest zainteresowana nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, podobnie wypowiada się zdecydowana większość Polek i Polaków (68 proc.).

W Polsce 76 proc. ankietowanych twierdzi, że prawdopodobnie wzięłoby udział w głosowaniu, gdyby wybory europejskie odbyły się za tydzień. 49 proc. Polek i Polaków chce, aby PE odgrywał ważniejszą rolę niż dotychczas.

Eurobarometr Parlamentu Europejskiego z jesieni 2023 r. został przeprowadzony przez agencję badawczą Verian (dawniej Kantar Public) w okresie od 25 września do 19 października 2023 r. we wszystkich 27 państwach członkowskich UE. Łącznie przeprowadzono 26 523 wywiady.

Czytaj więcej:

Szef Rady Europejskiej: Unia znów będzie się rozszerzać

Największym zaufaniem Polaków cieszy się NATO, polska armia i Unia Europejska

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      7 grudnia 2023, 14:26

      Korwin Mikke ma rację z tym że 80 % społeczeństwa to idioci. Oczywiście mecenas płaci, mecenas wymaga więc to badanie opinii nie mogło mecenasa zaskoczyć. Dobrze , że jeszcze nie karają przeciwników UE . Komuna właśnie tak wyglądała.

    • Drakus
      7 grudnia 2023, 17:00

      Unia jako twór Europejski tak, ale zarządzanie nim musi być uczciwe dla wszystkich. Gdy Państwa same oddadzą veto i inne prawa Brukseli to kto zagwarantuje uczciwość, albo że nie wprowadzą języka Niemieckiego jako urzędowy. Równość i bezpieczeństwo będzie dla wybranych tak jak interesy. Bogaci będą jeszcze bogatsi wykorzystując biedniejszych na wszystkich poziomach, a gdy się obudzimy okaże się że jesteśmy zalani imigrantami z Afryki, a nasz majątek został tanio sprzedany wybranym. Demokracja musi być obowiązkowa, a zmiany dobre, uczciwe i logiczne dla wszystkich.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama